İltihaplanmayı engellemek obeziteyle mücadelede yardımcı olur mu? Çalışma olabilir diyor.

Yeni bir çalışma, beynin bir bölümündeki iltihaplanmayı engellemenin, kilo almayı kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Obezitenin bütün vücutta iltihaplanmayı arttırdığı bilinmektedir. Yeni çalışma obezite gelişiminde iltihaplanmanın yalnızca masum bir seyirci olmadığını, aslında bir etken olabildiğini gösteriyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi ve California San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar iki şeye yoğunlaştılar:

  • Beyinde vücudun enerji dengesini düzenleyen bölge olan hipotalamus
  • IKK beta/NF kappa B olarak bilinen ve genellikle de kapalı olan iltihaplanmanın ana şalteri

Fareler üzerinde yapılan laboratuar testlerinde, yüksek yağ diyetinde bulunan farelerin hipotalamuslarındaki ana şalter açıldı. Araştırmacılar, kronik aşırı beslenmenin iltihaplanma şalterine darbe vurduğunu not ettiler.

Hipotalamus içindeki bu ana şalterin açılmasıyla birlikte, fareler kilo aldılar ve insüline (kan şekerini düşüren hormon) ve leptine (tokluk hissine etki eden bir hormon) dirençli hale geldiler.

Araştırmacılar, ardından da genetik mühendisliğini kullanarak diğer farelerin hipotalamuslarındaki ana şalteri kapattılar ve yüksek yağ diyetinde bulunan farelerin obez olmaktan korunduklarını gördüler.

Yine de ana şalteri sonsuza kadar kapatmak istemezsiniz, çünkü iltihaplanma vücudun enfeksiyona karşı savaşmada kullandığı araçlardan biridir.

Araştırmacılar hipotalamus içindeki bu ana şalterin geçici olarak nasıl kontrol altına alınacağının bilinmesinin, obezitenin ve ilgili diğer durumların engellenmesi için yeni bir strateji olabileceği sonucuna ulaştılar. Bu arada, zamanla test edilmiş sağlıklı diyet metotları, daha aktif yaşam tarzı, kilo kontrolü için hala köşe taşlarıdır. Söylemek yapmaktan daha kolay öyle değil mi? Süreçle ilgili olarak sağlık uzmanları size yardımcı olacaklardır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Ben mayis 11 de kurtaj oldum kanama bitti leke geliyor baya karnima bucak gibi ağrı oluyor ve baş döngüsü bulanti tansiyon sürekli düşüyor napmam ge... devamı