Hiç kimse nezle veya griple yatağa çakılmaktan keyif almaz, o halde hızlandırılmış bir iyileşme kılavuzuyla çabuk bir şekilde onlarla mücadele edin.

Nezle

 • Antibiyotikleri denize atın: Eğer nezle başka bir enfeksiyonla ilişkilenmişse şüphesiz doktorunuza danışın, ama her şeyi tedavi eden haplardan vereceklerini düşünmeyin. Nezle, virüstür ve antibiyotikler virüsler üzerinde işe yaramaz.  
 • Olabildiğince çok dinlenin: Grip değil, sadece nezleniz varsa, her şeyi iptal edip bir hafta boyunca yatakta kıvrılıp yatmanız pek olası değildir. Öyleyse bile olabildiğince çok dinlendikçe iyileşmeniz de daha hızlı olacaktır. Uyku, her şeyin ötesinde vücudun en az çalıştığı zamandır, sistem kontrollerini ve temel onarımları yapmak için bu fırsatı kullanır.
 • İçinize çekin: Sıcak bir duştan, banyodan veya sıcak su küvetinden gelen buharı içinize çekin. Bu, tıkalı burnu ve hatta acıyan boğazı bile rahatlatabilir. Eczanenizden alabileceğiniz mentol kristalleri veya okaliptüs yağı gibi birkaç içe çekilen damladan sıcak suya eklemek de yardımcı olabilir.
 • Gücünüzü toplayın: İyi yiyin ve bol sıvı tükettiğinizden emin olun. Hastalık, vücudunuzdaki temel besinleri ve vitaminleri yağmalar; makul bir beslenmeyle bunları etkin şekilde yapılandırabilirsiniz. 
 • Eczacınızla arkadaş olun: O, daha iyi hissetmeniz için en büyük yardımı sağlayabilecek reçetesiz satılan ilaçların neler olabileceğini size tavsiye edebilir ve bunlar, işe yaradıklarında sizi ayağa kaldırabilir.
 • Nezlenin doğal iyileşmesi: Nezlenin erken dönem işaretlerini hissediyorsanız, beyaz kan hücrelerini enfeksiyonla savaşması için sevk etmeye yardımcı ekinezya damlası veya kapsüllerini hemen almaya başlayın. Bunun için çok geç kalmışsanız, bol bol C vitamini aldığınızdan ve taze zencefil yapraklarıyla demlenmiş sıcak su içtiğinizden emin olun. Sarımsak, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına yardım eden antifungal, antibiyotik, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirmede mükemmeldir, o nedenle olabildiği kadar çok tüketin (hastayken sosyal ortamlara girmek zorunda değilsiniz!).  

Grip

Gribin farklı güçleri vardır: En yaygını, sizi ölüme yaklaştığınızı hissettirecek halde bıraksa bile en az ciddi olanıdır. Üç ila beş günlüğüne (ilerleyen birkaç hafta yorgunluk hali) yatağa düşmeyi bekleyin. Daha güçlü grip türleri, her birkaç yılda bir patlak vermeye eğilimlidir, o nedenle belirtileriniz bilhassa akutsa doktorunuzu görün. Gribin daha güçlü türleri, sizi yaklaşık yedi günlüğüne yatağa saplayabilir ve başka sorunların ortaya çıkmasını daha olası hale getirebilir.

 • Antibiyotikleri denize atın: Pardon, ama gribe karşı da etkisizdir, artı uzun vadede bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sadece son kertede alınmalıdır. Eğer belirtiler olağandışı şekilde ciddiyse veya yan etkiler (örneğin göğüs ağrısı, isilik veya boyun tutulması) ortaya çıkıyorsa, şüphesiz doktorunuza danışın. Onun, virüs için her şeyi tedavi eden haplardan verebileceğini düşünmeyin.
 • Olabildiğince çok dinlenin: Çoğunlukla, tüm yapmak isteyeceğiniz şey budur ve sadece bununla idare etmeniz akıllıcadır. Sizi ara sıra kontrol edecek ve iyi durumda olduğunuzu onaylayacak biri de muhakkak olsun.
 • Bol su için: Grip gibi bir hastalık, sıvı düzeyinizi çok düşük bırakabilir, o nedenle hazır su veya seçtiğiniz bir içecek tedariki kesinlikle kolay erişilebilir olsun. Yiyebildiğiniz zaman da yiyin.
 • El altında ağrı kesici bulundurun: Kas ağrısı ve yüksek sıcaklık, parasetamol etken maddesi veya aspirin gibi bir ağrı kesici alarak rahatlatılabilir (her zaman ilk olarak üreticinin talimatlarını okuyun). Aynı zamanda grip ilaçları alıyorsanız, parasetamol yüklenmesi olmadığından emin olun.  
 • İstirahat edin: Grip, sizi son derece güçten düşürebilir ve eğer hızlı bir iyileşme istiyorsanız bununla savaşmamanız önemlidir. Bu nedenle gücünüz eski haline gelene kadar ağır faaliyetlerden kaçının, çünkü bunun sizi yere yıktığını görebilirsiniz.
 • Doğal grip iyileşmesi: Nezleyi doğal bir şekilde yenebilmek için (yukarıda) verilen talimatları takip edin.
 • Belirtiler geçmemekte inat ederse doktorunuzla görüşün: Bir haftadan on güne kadar süren grip, doktorda biraz zamanı hak eder, ama sağlığınızı düşündüğünüz bir safhada randevu almayı ihmal etmeyin.
 • Gelecekteki dozlardan kaçınmak için grip aşıları mevcuttur: Bu enjeksiyonlar, öncelikle yaşlı insanlara, ciddi astımı veya daha zayıf bağışıklık sistemi olan insanlara verilir. Bilhassa endişeliyseniz doktorunuzla görüşün.

Grip Aşıları

Gribe yakalanmaktan korumaya yardım etmesi için doktorunuza, yaklaşık bir yıl boyunca farklı grip türlerinden sizi koruyacak aşıyı sorabilirsiniz. Aşılanma, öncelikle yaşlı insanlar ve bir bakımevinde çalışan veya yaşayan herhangi birine tavsiye edilir; ancak eğer aşağıdaki durumlardan şikayetçiyseniz size de aşı yaptırmanız tavsiye edilir:

 • Astım;
 • Kronik böbrek hastalığı;
 • Şeker hastalığı;
 • Özel bir tedaviye bağlı azalan bağışıklık;
 • Göğüs şikayetleri.

Aşılanmak için en iyi zaman, yaygın kış virüslerine hazırlanması için Eylül ile Kasım arasıdır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı