Nedir

Nedir?

Morton nöroma ayak parmağının kökündeki sinirin kalınlaşması ya da şişmesidir. Ayak parmakları bir arada çok uzun süre ve çok sıklıkla sıkışırsa, ayak parmaklarınız arasındaki sinirler şişerek kalınlaşabilir. Bu şişme yürüdüğünüzde ayağınızda ağrıya neden olabilir. Yüksek topuklu, sıkı ya da dar ayakkabılar ağrıyı kötüleştirebilir. Bazen ayakkabılarınızı, ayak parmaklarınız için daha fazla yeri olanlarla değiştirmek yardımcı olabilir.

Belirtiler

Belirtiler

Morton nöroma ayağınızda yürüdüğünüzde kötüleşen çok ağrılı yanma ya da keskin ağrıya neden olabilir. Ayak parmağı kökünde küçük bir yumru varmış gibi hissettirebilir. Genellikle üçüncü ile dördüncü ayak parmağı arasında görülse de, diğer ayak parmaklarının arasında da oluşabilir.

Testler

Testler

Morton nöromayı genellikle doktor fiziksel muayene esnasında saptayabilir. Ağrı olup olmadığını anlamak için ayağınızın altını sıkıştırır ya da buraya bastırır veya ayak parmaklarınızı birbirine doğru sıkıştırır. Doktorunuz ağrıya neden olan başka bir şeyin olmadığından emin olmak için ayağınızın röntgeninin çekilmesini de isteyebilir.

Tedavi

Tedavi

Bu sorunu evde tedavi edebilirsiniz:

  • Sıkı, sivri burunlu ya da yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Ayak parmaklarınız için bol alanı olan, iyi oturan ayakkabılar tercih edin.
  • Bölgeye bir defada 10-15 dakikalık süre boyunca buz torbası uygulayın. Cildinizle buz arasına ince bir kumaş koyun.
  • Ağrıyı ve şişmeyi önlemek için iltihap önleyici ilaçlar alın. Bu ilaçlar arasında ibuprofen ve naproksen yer alır.
  • Yapabildiğiniz zaman ayaklarınızı dinlendirin. Ayak parmaklarınızda basınç yaratan raket sporları ve koşma gibi faaliyetleri azaltın.
  • Ayağınıza masajı yapmayı ve sinirlerin çevresindeki kasları gevşetmeyi deneyin.

Eğer bu önlemler belirtilerinizi hafifletmezse, doktorunuz sinirlerin sıkışmaması için ayak parmaklarınızı açan özel ayak yastıkları ve araçlar kullanmanızı isteyebilir. Bazı durumlarda doktor şişme ve ağrıyı azaltmak için bir steroid iğnesi yapabilir. Eğer bu tedaviler işe yaramazsa doktorunuz ameliyat önerebilir.