Nedir

Çocukluk döneminde aileyi en çok rahatsız eden olaylardan biride çocuklardaki ayak sorunlarıdır. Bunların başında düztabanlık gelir. Yürümeye başlayan çocukların ayakları genellikle tombul görünümlüdür ve ayak tabanında kavis görülmez. Vücut ağırlığını yere aktaran ayaklar çocuklarda, çok önem taşır. Çocukların % 70 sinde düztabanlık vardır. Çocuklar genellikle tabanları düz olarak doğarlar.

Genellikle doğuştan gelen bu hastalık toplumda hemen hemen her on insanın sadece birisinde görülürken, sıklıkla topukta ağrılara yol açtığını bildirilmektedir. Bu acıların hissedildiğinde uzmanlar tarafından muayene olduktan sonra, uygun bir tabanlıkla tedavi edilmesi uygun görülür. Ancak ağrısı olmayanların pek önemsememesi gerekir.

Çeşitleri

Ortopedik sorunların başında gelen rahatsızlıklardan olmayı başaran düztaban sorunu, ayaklarda normal olan kavisli bölümün düz şeklinde olması olarak adlandırılmaktadır. Birisi doğuştan gelen diğeri ise esnek düztabanlılık olmak üzere bu sorunun iki farklı çeşidi bulunmaktadır.

1. Esnek yani ayak havada iken kavisi görülür, ayak yere basınca taban düzleşir, zararsız düztabanlıktır. Zaman içinde düzelir.

2. Kalıcı yani ayak kavisi ayak yere basarken ve yerden kaldırınca değişmez.

Aile üyeleri (anne, baba, dedeler) ayağın bu görüşünden rahatsız olurlar. Birçok çocuk bu bulguyla herhangi bir problemle karşılaşmadan büyür.

Belirtileri

•Yere basınca ayak tabanı düzleşir

,•Ağrısızdır,

•Herhangi bir problem olmadan spor yapar, oynar,

•Zaman içinde düzelir, bir müdahale gerekmez,

•Bazı çocuklarda koşarken ayaklarının takılması ve düşme olabilir.

•Bazı çocuklarda ayaklarda içe basma ile birlikte görülebilir.

•Arkadan bakıldığında topuklarda dışa dönüklük olabilir.

Teşhisi

•Çocuk ayakucunda ve topukta yürütülür.

•Islak ayak testi •Özel podoğraf

•Bilgisayarlı metot

Doktora götürdüğünüz zaman taban düzlüğünün kalıcı (rijit) olduğu veya topukta sertliğe bağlı olarak mı geliştiği araştırılır. Bazı düztabanlıklar çeşitli kas ve sinir hastalıklarına bağlı gelişebilir(bunlar daha ciddi problemlerdir). Bazı nörolojik hastalıklarda düztabanlık vardır veya ailede başka düztaban olup olmadığı araştırılır.

Tedavisi

Bazı hekimler düztabanlığı, ayakkabı tabanlık veya bir takım özel kalıplarla tedavi etmeyi denerler. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki bu tedaviler çocuk ayağının normal gelişimini etkilemez ve ayak istediği gibi gelişir. Bu tip tedaviler sadece aileyi tedavi eder aileyi değil.

Eğer çocuk spor veya aşırı hareket yaptığı zaman ağrıyla oturuyor veya yorgunluk hissi oluyor ve kucağa alınmak istiyorsa germe egzersizi önerilir. Eğer egzersize rağmen ağrı ve gerginlik devam ediyorsa o zaman tabanlık önerilir. Çok çeşitli tabanlıklar vardır, yumuşak, sert gibi. Bu tabanlıklar çocuğun şikâyetlerini geçirdiği gibi ayakkabı ömrünü de uzatır. Nadiren bazı vakalarda topukta aşırı gerginlik olan çocuklarda fizik tedavi ve alçı tedavisi gerekebilir.

Yaş ilerlediğinde düztabanlık sertleşirse (kalıcı hal aldıysa) yani ayak yerden kalktığında kavis oluşmuyorsa ağrı, yorulma ve şekil bozukluğu ilerleyici ise cerrahi tedavi denenebilir. Büyüme çağında problem olmayan ayaklar bazen ileri yaşlarda kişiye sorun oluşturabilir. Ağrı, şekil bozukluğunda artma, ayakkabının çabuk deforme olması gibi. İleri yaş düztabanlıklarını çocukluk çağında olanlardan farklı değerlendirmek gereklidir.

İLGİLİ MAKALE

Liken Planus

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba..ben 1 ay once 3 aylik olan bebegimi kanamayla birlikte dusurdum ameliyatsiz kurtaj olmadan..ve biz dusukten 10 gun sonra bir kere iliskiye g... devamı