Efsane: Migrenler yalnızca baş ağrısıdır.

Gerçek: Migren nöbetleri, genelde başınızın bir tarafında  nabız gibi atan kötü bir ağrıya neden olur. Ancak migren, kötü bir baş ağrısından daha fazlasıdır.

Efsane: Migren için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Gerçek: Migrenler tedavi edilemez ama kontrol altına alınabilir. İspatlanmış iki yöntem, migreni tetikleyen şeylerden kaçınmak ve kanıtlanmış ilaçlarla nöbetlerinizi geçirmek.

Efsane: Migrenleriniz o kadar kötü ki kesin onlara yol açan ciddi bir hastalığınız var.

Gerçek: Bu kanı da tek kelimeyle yanlış. Beyninizdeki kimyasalların oradaki kan damarlarını etkileyip migrene neden olduğu düşünülüyor.

Efsane: Migreni ciddiye almaya gerek yok.

Gerçek: Migrenler önemli bir tıbbi sorun, eklem iltihabı ve şeker hastalığı gibi diğer hastalıklar kadar ciddiye alınmalı.

Efsane: Regl dönemi migrenleri kaçınılmaz.

Gerçek: Regl döneminden bir hafta önceki süre boyunca mevcut tetikleyici sayısını denetim altına alarak, regl dönemi migreni önlenebilir veya hafif bir şekilde geçirilebilir. Uykusuzluk ve öğün atlamak, kesinlikle uzak durmanız gereken iki tetikleyici. Regl dönemi migreni, östrojen düzeylerindeki düşüşten kaynaklanan içsel bir tetikleyicidir.

Efsane: Migrenler stresli veya mutsuz olduğunuzun işareti.

Gerçek: Aslında stres ve depresyon, migreninizi kötüleştirebilir ama migreninizin tek nedeni değil. Migreni bir stres veya depresyon sonucu diye savmak, ondan muzdarip kişilerin ağrılarına neden olan esas tetikleyicileri görmezden gelmesine yol açar.

Efsane: Reçetesiz ilaçlardan ne kadar istersem o kadar kullanabilirim.

Gerçek: Ağrı, gerilim ve sinüs açma ilaçlarında tavsiye edilen dozajı kullansanız bile baş ağrısı için ilacı fazla kaçırma riskiniz var.

Efsane: Herhangi reçeteli bir ilaç migreninizi geçirir.

Gerçek: Bugün pazarda muhtemelen yüzlerce farklı ilaç var ama her insan farklı ve her ilaç herkese aynı şekilde etki etmez. Birkaç tanesini denedikten sonra, migren çeşidinize uygun olanı bulabilirsiniz.

Efsane: Yediğiniz ve içtiğiniz şeyler, migreninizi tetiklemez.

Gerçek: Yiyip yuttuğunuz, soluduğunuz her şey başınızda nabız gibi atan ağrının gücünü ve uzunluğunu tetikleyebilir.

Efsane: Nesillerdir ailedeki bütün kadınlar yaşamlarını migrenle sürdürdü, yani siz de kadın olduğunuz için ağrıya katlanmak zorunda kalacaksınız.

Gerçek: Sırf kadın aile fertleriniz migren çekti diye buna mahkum değilsiniz.

Op. Dr. Salih AYDIN

Merhaba Nasılsıniz ? Benim 1 aydır devam eden bir baş acım var ama son bir haftadır daha şiddetli zonklama şeklinde. Ilk başlarda bunu uzun yolculukta... devamı