Araştırmacılar MRI taramalarını kullanarak migren ağrısı çeken insanların beyinlerinin ağrı üreten bölgelerinde baş ağrısı çekmeyen yetişkinlere göre daha ince ve daha küçük bir kortekse sahip olduklarını tespit ettiler. Korteks beynin dış katmanı anlamına gelmektedir.

Bunun ne anlama geldiği ise açık değildir. Ancak araştırmacılar beyin gelişiminin belirli yönlerinin bazı insanları migren ağrılarına karşı daha savunmasız hale getirebileceğini ve bu migren ataklarının beyinde başka değişikliklere de yol açabileceğini tahmin ediyorlar.

Kıdemli araştırmacı Dr. Massimo Filippi beynin yüzey alanının fetal gelişim sırasında "önemli ölçüde büyürken” korteks kalınlığının hayat boyunca değiştiğini açıkladı.

Milan’daki Vita-Salute Üniversitesi San Raffaele Bilim Enstitüsü’nde nöroloji profesörü olan Filippi "Migren hastalarının onları ağrıya ve ağrıya neden olan uyaranların anormal şekilde işlenmesine daha duyarlı hale getiren bir tür kortikal ‘imzaya’ (anormal kortikal yüzey alanı) sahip olabileceğini düşünüyoruz,” dedi.

Dünya çapındaki insanların yaklaşık yüzde 11’i geçen yıl migren ağrısı çekti. Migrenler genel olarak başın bir tarafında yoğun, zonklayan bir ağrı ile birlikte ışığa karşı hassasiyete ve bazen mide bulantısı ile kusmaya neden olur.

Tekrarlayan migren ağrıları çeken insanların yaklaşık yüzde 30’u da baş ağrıları başlamadan hemen önce duyusal rahatsızlıklar yaşarlar. "Aura” olarak bilinen bu rahatsızlıklar genellikle görme ile ilgilidir (ani ışıklar veya kör noktalar gibi).

Hiç kimse migrenlerin nedenini kesin olarak bilmiyor ama görünen o ki migrenler anormal beyin aktivitesi ve anormal beyin yapısı içeriyor (yeni araştırmanın ortaya çıkardığı gibi).

26 Mart’ta çevrim içi olarak Radyoloji’de yayınlanan bulgular 63 migrenli yetişkinin ve 18 migrensiz erkeğin ve kadının MRI taramalarından elde edilmiştir.

Filippi’nin ekibi migrenli beynin karmaşık olduğunu tespit etti. Bazı bölgelerde korteks kalınken diğerlerinde (ağrı üreten bölgeler) korteks, migrensiz yetişkinlere göre daha inceydi.

Ayrıca migren ağrısı çekenlerin arasında da farklılıklar vardı.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı