Migrenli hastalar arasında felcin başka risk faktörleri kadın, genç, sigara içicisi olmak ve gebelik önleyiciler içeren östrojen kullanmak.
Auralı migren yaşayan genç kadınlar arasında en yüksek risk, sigara içen ve gebelik önleyici içeren östrojen kullananlardaydı.

Migren, kadınların erkeklerden dört kat daha fazla etkilendiği, nüfusun yaklaşık % 20’sini etkileyen yaygın, kronik bir hastalık. Migrenli kişilerin yaklaşık üçte biri, migren baş ağrısından önce veya o sırada aura hissedebilir (Aura, genelde tuhaf bir ışık, nahoş bir koku, karmaşık düşünceler ya da deneyimler olarak tarif edilir).

Video: Migren

Doktorlar uzun süredir, migrenle damarsal olaylar, mesela felç arasında bir bağlantıdan şüpheleniyor. O yüzden bunu daha fazla araştırmak için, uluslararası bir araştırmacı ekibi, (auralı ya da aurasız) migrenle kalp ve damar hastalığı arasındaki ilişki üzerine dokuz çalışmanın sonuçlarını inceledi. Taraflılığı en aza indirmek için, çalışmalardaki farklılık ve nitelik göz önünde tutuldu.

Auralı migrenin, iskemik migren riskini ikiye katlamakla ilişkili olduğu bulundu. Kadın, 45 yaşından genç, sigara içicisi olmak ve gebelik önleyiciler içeren östrojen kullanmakla risk daha da artıyor.

Migrenle kalp krizi ya da kalp ve damar hastalığına bağlı ölüm arasında ilişki yok.

Bu bulguların ışığında, araştırmacıların önerdiği üzere, auralı migreni olan kadınlar, sigara içmeyi kesinlikle bırakmalı ve gebelik önleyiciler içeren östrojenden başka doğum kontrol yöntemleri düşünülmeli. Araştırmacılar, migrenle kalp ve damar hastalığı arasındaki ilişkiyi incelemek için daha ayrıntılı bir araştırma yapacak.

Araştırmacılar, çoğu migren hastası için toplam migren riski düşük, o yüzden telaşa kapılmaya gerek yok, diyor. Ne var ki, nüfus düzeyinde, bu risk ilgiyi hak ediyor çünkü migrenin yaygınlığı çok yüksek. Araştırmacılar, auralı migreni olan kadınların yakından incelenmesini, değişken kalp ve damar hastalığı risk faktörlerine göre etkin biçimde tedavi edilmesini öneriyor.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

kilolarimdan dolayi mide katlama yaptirmak istiyorum fiyati ne kadar ?... devamı