Mide ülseri teşhisi konuldu. Doktorunuz antibiyotik veya yaşam tarzı değişiklikleri veya her ikisini içeren bir tedavi planı verecektir. Hastalığın çoğunda, mide ülseri uygun tedavi ile zaman içinde iyileşir. 

Bu tedavi sırasında, doktorunuzun verdiği ilaçları kullanırken mide ülserinin sebep olduğu belirtileri nasıl azaltacağınızı, hatta mümkünse nasıl önleyeceğinizi öğrenmek isteyeceksiniz. Bu, birkaç yaşam tarzı ve beslenme değişikliği gerektirir. 

Beslenme alanında, geçmişte doktorlar ülseri olan kişilere baharatlı, yağlı ve asitli gıdalardan kaçınmalarını tavsiye ederdi. Ancak, bu hafif diyetin ülseri engellemede ya da tedavi etmekte etkisiz olduğu ortaya çıktı.  Bu, hafif bir diyetin ülser hastaları için kötü olduğu anlamına gelmez. Aslında daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Mide ülseri olan bazı insanlar herhangi bir sorun ile karşılaşmadan istediklerini yiyebilirler. Ancak, diğer birçoğu için belirli yiyecekleri yemek tahrişe, aşırı asit üretimine ve mide ekşimesine neden olabilir. Bu insanların kendileri için hangi yiyeceklerin güvenli olduğunu ve hangi yiyeceklerden kaçınmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Belirtileri alevlendiren içerikten kaçınmak için nasıl yemek hazırlamaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Aşağıdaki tavsiyeler ve kaynaklar yardımcı olabilir.

  • 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün yiyin.

Bu midenizin fazla dolu olmasını engeller. Ayrıca mide basıncını azaltır. Başka bir tavsiye ise yavaş yavaş yemektir.

  • Yatmadan önce en az 2 saat boyunca hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin.

Eğer şekerleme yapacaksanız bir sandalyede uyumayı deneyin. Dolu bir mideyle uzanmak, mide içindekilerin mide ile yemek borusu arasındaki kaslara (alt özofagus sfinkteri, LES) daha fazla basınç yapmasına sebep olur ve besinlerin geriye akması riskini artırır. Yerçekimi besinleri ve mide asidini ait olduğu yerde, midede tutmaya yardımcı olur.

  • Aşırı asit üretimi ya da mide ekşimesini tetikleyen gıdalardan kaçının.

Belirtilere neden olabilien çeşitli yiyecek ve içecekler vardır. Uzak durulması gereken en bilinen yiyecekler, ülser hastaları için muhtemel sorunlar yaratabilecek yiyecekler burada sıralanmıştır. Ayrıca ülser hastaları için önerilen gıdaların bulunduğu bir çizelgeye göz atabilirsiniz. Eğer hangi yiyeceklerin belirtilerinizi tetiklediğinden emin değilseniz bir hafta boyunca kayıt tutmayı deneyin.

  • Alkolden kaçının.

Alkol mide asidi üretimini artırır ve bu bir ülseri tahriş ederek belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Alkol aynı zamanda alt özofagus sfinkterini (LES) gevşetir ve mide içindekilerin yemek borusuna geri gelmesini kolaylaştırır.

  • Sigara içmeyin.

Sigara mide asidi üretimini uyarır. Ayrıca, ülserin iyileşmesini geciktirebilir ve ülserlerin nüks etmesi ile bağlantısı vardır. Eğer mide ekşimesinden muzdarip iseniz sigarayı bırakmanız iyi olacaktır.

  • Rahatlayın.

Birçok insan stresin ülsere neden olduğuna inanıyor. Solunum cihazına bağlı yaşayan kritik hastalarda sözde "stres ülseri" olma riski vardır, fakat işte ya da evdeki günlük stresin mide ülserine sebep olmadığı görünüyor. Ancak stres ülser gelişimiyle doğrudan bağlantılı değilken, ülser belirtilerini tetikleyebilen davranışlara yol açabilir. Stresi hafifletmek için gevşeme yöntemlerini kullanın, böylece strese bağlı mide ekşimesi olasılığını azaltın.

  • Bazı reçetesiz ağrı kesicilerden kaçının.

Aspirin ve NSAİD (ibuprofen ve Aleve gibi nonsteroid anti inflamatuar ilaçlar) kullanımı ülsere neden olabilir ya da zaten ülser varsa belirtileri kötüleştirebilir. Bu ilaçları almanız gerekiyorsa, doktorunuz midenizi korumak için başka bir ilaç reçete edebilir.

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Merhaba hocam Benin size sorum söyle baban gasrit mide ulseri oldu ve midesinin yarisini aldilar simdi 1 yil oldu ve babam kötu birsey duyacak Dile d... devamı