Reflü gıdaların sindirilmeden yemek borusuna geri gelmesi ve zamanla yemek borusunun mide içeriğinde bulunan asitten etkilenerek kendini koruma özelliğini yitirmesine denir. Bazı yiyecekler midenizde yanma hissi oluşturuyorsa ve gece yatağınızda sizleri rahatsız ediyorsa midenizde bir hassasiyet mevcuttur. Bu hassasiyeti tetikleyen bazı gıdalar vardır. İşte reflü hastalarının sakınması gereken gıdalar;

Kafein
Özellikle kış aylarında tüketimi artan çay ve kahve reflü hastaları için oldukça zararlıdır. Kafein açısından zengin olan çay, kahve ve kola gibi içecekleri minimum miktarda tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.

Domates
Asit oranı yüksek faydalı bir sebze olan domatesi reflü hastaları için sakınılması gereken bir yiyecek yapıyor.

Soğan
Soğan ve sarımsağın faydalarını görmezden gelip tüketildikten sonra asit üretimini arttırmasıyla sebebiyle reflü hastalarının sakınması gereken besinler arasında yer alıyor.

Alkol ve Sigara
Vücuttaki asit üretimi tetikleyen oldukça zararlı ikili sigara ve alkol reflü hastalarının kaçınması gereken unsurlar arasında yer alıyorlar.

Çikolata
Normal bir insanda mutluluk hissi yaratmasına rağmen bir reflü hastası için tamamen  pişmanlığa dönüşebilir. Çünkü çikolata da midede yanma hissini arttıran gıdalar arasında yer alır.

İLGİLİ MAKALE

Astımdan Korunma

Op. Dr. Buket AYOĞLU

kardeşimn 12 yaşında görme sorunu vrdı hastaneye geitrdik 4.1 oranında uzağı görememe gibi bi sorun ortaya çıktı bununla ilgili bilgi almak istiyorum ... devamı