Meme cerrahisinin cerrahi tedavisinde bir koruyucu meme cerrahisi, bir de mastektomi denilen memenin tümüyle alınması şeklindeki cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Koruyucu cerrahi denilen, memenin sadece bir bölümünün alındığı kadınlarda, radyoterapi mutlaka cerrahi tedaviye ek olarak yapılmaktadır.
 
Burada radyoterapi yapılmasının amacı, memenin içinde kalmış başka hücreler varsa, bunları da yok ederek, memenin içinde daha sonra yeniden meme kanseri üremesini önlemektir.

Video: Meme Kanseri
 
Günümüzde radyoterapide çok önemli gelişmeler sağlanmıştır. Eskiden radyoterapinin yan etkilerinden çok korkulurken, bugün artık cihazların çok gelişmiş olması sayesinde bu yan etkilerden korunmak mümkün hale gelmiştir.
 
Bir de son yıllarda ameliyat anında yapılan tek doz radyoterapi teknikleri sayesinde de, daha kısa sürede meme içerisinde tekrar kanserin gelişmesi önlenebilmektedir.
İLGİLİ MAKALE

İleri Evre Meme Kanseri

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı