Ancak, meme kanserinde cerrahi tedaviye aday olmayan grup, 4. evre denilen, hastalığın vücudun başka organlarına geçmiş olduğu, yani metastatik meme kanseri denilen gruptaki hastalardır. Bu kadınlarda genellikle kemoterapi tercih edilir. Ya da antihormon tedavilerinden hormonoterapi tercih edilir.
 
Cerrahi yapılan özel durumlar
 
Son yıllarda yapılan çalışmalar, metastatik evredeki meme kanserlerinde de cerrahi tedavi yapmanın, kadının ilerideki yaşamında olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu konuda yürütülmekte olan çalışmalar vardır. Eğer bu çalışma sonuçları da, metastatik evredeki meme kanserlerinde de cerrahinin katkısı olduğu sonucunu doğrularsa, bu gruptaki kadınlara da cerrahi tedavi uygulanmaya başlanacaktır.

Video: Meme Kanseri
 
İleri evrelerdeki kadınlarda, örneğin karaciğerinde bir metastaz yapmış tümörlerde de, bazı durumlarda bu tümörlerin çıkarılması yoluna gidilerek, cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Ya da beyin veya akciğer metastazı yapmış tümörlerde de, bazı özel durumlarda bu tümörlerin çıkarılması yoluna gidilmektedir.
 
Bugün erken evre meme kanserlerinin birincil tedavisi, cerrahi tedavidir.
 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı