Güneş ışınlarıyla daha da güzelleşen pırıl pırıl bir çift göze sahip olmak çok çekici etki yaratır.

Mağazalarda bulunan kozmetiklerin yardımıyla gözlerinizin rengini daha da güzelleştirebilirsiniz.

Göz rengine hangi tonda makyajın uygun olacağını bilmek, gözlerinizi vurgulayarak daha hoş ve göz kamaştırıcı bir görünüm elde etmenizi sağlar.

İlk olarak, gözlerinizin rengine mükemmel şekilde uyum sağlayan çeşitli renk tonlarını nasıl kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Gözünüzün, göz farları, göz kalemi ve rimel yardımıyla ön plana çıkmasını sağlayın.

Göz farını üç şekilde sürebilirsiniz: normal, buğulu ya da aşırı dikkat çekici. Göz farının etkisini zıt renklerle artırarak, gözlerin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kahverengi gözler, yumuşak pembe tonları, bejler, kayısılar ve açık şampanya tonlarıyla çok daha genç görünür. Işıltılı bir görünüm için, bakır renkleri, yeşilimsi haki ve kahverengi tonları elbette harikalar yaratacaktır. Gözlerinize eksantrik ve modaya uygun bir görünüm kazandırmak için canlı pembe, parlak yeşil ve neon mavisi işe yaracaktır.

Ancak, mavi gözler, bej, kahverengi ve çikolata rengi gibi açık renkli farlarla elbette daha büyük görünecektir. Kömür karası ve koyu gri gibi renklerleyse daha buğulu bir görünüm elde edilebilir. Parlak çilek rengi, gümüş ya da turkuvaz mavisi de mavi gözlere muhteşem bir görünüm verecektir.

Yeşil gözler için, altın tonlarının yanı sıra erik rengi, mor ya da leylak rengi hoş, ışıltılı bir etki yaratabilir. Yeşil gözler, parlak limon yeşili, mor ya da fuşya tonlarıyla göz kamaştıracak bir şekilde parıldar.

Doğru renkte göz kalemi kullanmak, gözleri ön plana çıkarır ve gözlere hoş bir ifade kazandırır. Kahverengi gözler için kömür grisi, siyah ve çikolata kahvesi göz kalemleri harikadır. Kahverengi gözlere değişik bir görünüm vermek için lacivert, paslı kahverengi ya da açık gri renkte kalemler denenebilir.

Gri, donuk mavi ya da kahverengi göz kalemleri mavi gözlerle mükemmel bir uyum sağlar. Ama modaya daha uygun bir görünüm için koyu altın rengi, bakır rengi ya da bronz renkler mavi gözleri tamamlayabilir.

Orman yeşili, kahverengi ya da koyu altın rengi, yeşil ya da ela gözlerle uyum sağlar. Ama eğer değişik görünmek istiyorsanız, gri, koyu kurşun rengi ya da koyu mavi renkleri denemek de keyifli olabilir.

Gözleri öne çıkaran makyajın, giydiğiniz kıyafetin rengiyle aynı olmaması gerektiğini her zaman aklınızda bulundurun. Kıyafetler, göz renginin en iyi şekilde görünmesini sağlayacak şekilde dikkatle seçilmelidir.

Ağır makyajlardan kaçının, çünkü bu, gözlerin küçük ve donuk görünmesine neden olabilir. Ayrıca cilt tonunun da hesaba katılması, gözlerin ön plana çıkarılmasına büyük ölçüde yardımcı olacak ve renk karışımlarının mükemmel bir görünüm oluşturmasını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE

Göz Rengi

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı