Malzemeler

250 gr karides
5-6 adet mantar
3 diş sarımsak
1 adet kırmızıbiber
Kırmızı pul biber
Yarım tatlı kaşığı deniz tuzu
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Yapılışı

Karidesleri suda haşlayıp kabuklarını soyun. Mantarları ince ince dilimleyin. Sarımsakları ince ince kıyın. Zeytinyağını tavaya koyup içine ince uzun doğradığınız kırmızıbiberi, mantar ve sarımsaklarla birlikte biraz pişirin. Karidesleri ilave edin biber ve tuz ekleyin. Sıcak servis edin. Üzerine arzu ederseniz, kıyılmış maydanoz veya fesleğen de koyabilirsiniz.

Karides

Karides

Biyolojik değeri yüksek, iyi kalitede protein, niasin, E ve B12 vitamini ile iyot, çinko ve fosfor minerali açısından zengin bir besin maddesi olan karides; özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için yararlı bir yiyecektir. Karides, düşük yağ içeriği açısından, zayıflama diyeti uygulayan kişiler için de son derece uygun, pratik, lezzetli, kolay hazırlanabilir, yüksek besin değerine sahip bir besin maddesidir. Ayrıca, karides eti bağ doku yönünden fakir olması nedeniyle kolay sindirilebilir.

Mantar

Mantar

Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olan mantar şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanıdır. Vitamin deposu olan mantar, insan sağlığını koruyucu B vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B7) C ve D vitamini yönünden zengin bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren mantar, bünyeyi hastalıklara karşı korur. Protein bakımından et ile aynı derecede besin değerine sahiptir.