Malzemeler

Malzemeler

Yarım kilo karpuz
Yarım çay bardağı esmer şeker
1,5 su bardağı su
4 su bardağı limonata
2 dal nane
1 çay kaşığı tarçın
1 adet limon

Yapılışı

Yapılışı


Karpuz dilimlenir. Çekirdekleri çıkarılıp, bastırılarak kevgirden geçirilir. Suyu bir kapta toplanır. Nane incecik kıyılır. Karpuz suyuna esmer şeker, ılık bir buçuk su bardağı su ve diğer malzeme eklenir. İyice karıştırılır. Önceden hazırlanan limonata ile karıştırılıp, 1 saat buzdolabında bekletilir. Limon dilimleri ile süslenen bardaklara alınır.

Karpuz

Karpuz

Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Bedeni temizleyici özelliğe sahiptir. Böbrekteki üre ve ürat tuzlarını temizleyici özelliği vardır. Kum dökme, taş düşürmeye de etkilidir. Karpuzun yüzde 95''i su olduğundan böbrekleri çok iyi çalıştırır. Bol bol B, C vitamini ve anti-oksidan içermektedir. İçeriğindeki yüksek potasyum ve Beta Karoten maddesi sayesinde kalp krizine karşı koruyucu özelliği bulunur. Bol miktarda su içermesi ve şeker barındırmaması (100 gramında 3.7 gram şeker bulunur), ayrıca boşaltımı hızlandırması gibi özellikleriyle kilo vermeyi hızlandırır. Karpuzu açken tüketmek, içerdiği faydalardan azami şekilde yararlanılmasını sağlar.


Op. Dr. Salih AYDIN

Merhaba hocam ; 3 gündür ağrı vardı belimde ayaklarima da vuruyodu. Doktora gittim 2 fitih var dedi ve biri çok büyümüş . Acil ameliyat dedi ama ben ç... devamı