Makyajınızı Kontakt Lenslerinize Uydurun

Makyajınızı Kontakt Lenslerinize Uydurun

Kontakt lensler ilginç bir makyaj seçmenin diğer bir yöntemidir. Gözlükler de oldukça moderndir; fakat gözlükler makyajınızı gerektiği gibi taşıyamamanıza neden olur.

Ayrıca, kontakt lens takmak oldukça rahattır ve bütün makyajlarla kullanılabilir. Uzmanlar kontakt lenslere uygun makyaj semini öneriyor. Kontakt lensler için özel makyaj yöntemleri vardır.

İlk olarak lensleri takmadan önce yüzünüzü iyice temizleyin. Bu oldukça önemlidir; çünkü ellerinizde krem kalırsa bu gözlerinizi tahriş edebilir. Bu nedenle elleriniz temiz ve kuru olsun. Makyaj yapmadan önce kontakt lenslerinizi takın. 

Gözlerinizi tahriş etmemeye özen gösterin. Lensleri taktıktan sonra birkaç dakika bekleyin. Makyaj seçimi oldukça önemlidir; çünkü bazı göz farları veya fondötenler gözlerinizin tahriş olmasına yol açar. Bu nedenle hipoalerjenik kozmetik ürünlerini kullanın.

Yağsız kozmetik ürünleri de iyi bir seçenektir. Bu ürünler kolaylıkla temizlenebilir.

Cildinizi nemlendirmeyle işe başlayın. Nemlendiricinin hafif ve alkolsüz olmasına özen gösterin. Göz bölgenize ağır kremler veya diğer makyaj ürünlerini uygulamayın. Bu, kontakt lenslerinizin lekelenmesine neden olur ve makyajınız bozulur.

Trend olan makyajları seçmeye özen gösterin; fakat ağır fondötenlerden veya farlardan kaçının. Daha hafif fondötenler ve pudralar oldukça iyidir. Bu nedenle bu fondötenleri veya su bazlı herhangi bir fondöteni seçebilirsiniz.

Su bazlı fondötenler faydalıdır; çünkü bu fondötenler gözlerinizi tahriş etmez ve kontakt lenslerinizin üzerinde lekelerin kalmasına neden olmaz. Pudra fondötenlere gelince, bu fondötenleri gözlerinize uygularken dikkatli olun ve gözlerinizi kapatarak uygulayın.

Bazı ufak pudra parçacıkları gözlerinize girebilir ve bu da gözlerinizin tahriş olmasına yol açacaktır. Pudranın gözlerinize değmesini engellemek için pudrayı göz çevrenize sürmeyin. Makyaj sanatçılarının çoğu, sıvı veya krem göz farlarını tercih eder. Bu makyaj ürünleri böyle makyajlar için daha uygundur.     

Sıkıştırılmış pudralı göz farları da iyi birer seçenektir. Bu farların sürülmesi kolaydır ve ciltte lekelere neden olmaz. Göz farını bir sünger yardımı veya parmaklarınızla uygulayın. Bu sayede gözleriniz tahriş olmaz. Kirpiklerinizi uzatıcı etkisi olan maskaraları kullanın. Bu maskaralar lif içerir.

Hipoalerjenik maskaraları tercih edin ve bu maskaraları dikkatlice kirpiklerinize uygulayın. Göz kalemleri yumuşak olmamaları halinde sorun yaratabilir. Bu nedenle yumuşak ve su geçirmez göz kalemlerini tercih edin. Uyumadan önce makyajınızı hep çıkarın. Makyajınızı çıkarırken organik temizleyicileri kullanın.