Mineral makyaj ürünleri son yıllarda piyasadaki en gözde trendlerden birisi oldu.  

Mineral makyaj modadan daha fazlasıdır. Mineral makyajın birçok nedenden dolayı cilt için daha iyi ve sağlıklı olduğunu kanıtlayan deliller vardır.

Bugünlerde mineral fondöten, mineral makyaj ürünlerinin arasında en popülerlerinden bir tanesi. Bunun nedeni günümüzdeki geleneksel fondötenlerle karşılaştırıldığında mineral fondötenlerin formüllerinin farklı olması. 

Mineral fondöten neredeyse görünmeyen hafif bir yapıya sahiptir. Bu da mineral fondöteni özellikle sık sık fondöten kullananlar, tekrar fondöten tazelemek istemeyenler veya sürekli dışarıda olanlar için cazip hale getirir. Fakat mineral fondötenleri kullanmaya başlamadan önce, işte bilmeniz gereken birkaç nokta:

  1. Etnik cilt renklerine sahip kadınlar bu fondötenin kendileri için değil sadece açık ten renkli kadınlar için görünmez kapatma sağladığını iddia etmiştir. Mineral fondötenler ince ezildikleri ve sınırlı renklerde bulundukları için etnik cilt rengi olan kadınlar için uygun olmayabilir ve bu kişilerde kül rengi gibi bir cilt tonuna yol açabilir.
  2. Mineral fondötenler hafif olsa da yüzünüzü tamamen kapatır. Bazı kadınlar bu fondöteninin ağırlığı nedeniyle ve geleneksel fondötenin içerdiği sentetik kapatıcıları içermemesinden ötürü ince çizgileri ve kırışıklıkları belirginleştirdiğini iddia eder. Bununla birlikte cildinde kızarıklık ve sivilce gibi diğer cilt kusurları bulunan kişiler fondötenin pürüzlerini kolaylıkla kapadığını belirtmiştir. Bu nedenle mineral fondöten satın almadan önce farklı türleri ve markaları test edin.

Bunla birlikte hevesli makyaj tüketicileri mineral fondöten kullanmaktan tamamen vazgeçmemişlerdir. Mineral fondötenin dünya çapında hala sadık kullanıcıları bulunur.

Birçok kişi mineral fondöteni övüyor ve mineral fondöten kullanmaya başladıktan sonra başka hiçbir şey kullanmadıklarını söylüyorlar. İşte mineral fondötenin belirgin faydalarından bazıları:

  1. Mineral fondötenler doğadan ince ezilmiş mineralleri içerdiği için cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Kim sadece birkaç fırça darbesiyle kusursuz ve parıltılı görünmek istemez? Cildinizde kapatmak istediğiniz birkaç pürüz dahi olsa bu fondötenin formülü ihtiyacınızı karşılayabilir. 
  2. Fondöten formülü de iyi karışır. Bu sayede makyajınızı uygulamanız hiç olmadığı kadar kolaylaşır. Mükemmel ve çaba gerektirmeyen bir görüntüye sahip olmak için sıvı ve krem fondötenlerle allıkları karıştırma derdine son. Bu fondöten ince ve hafif yapısıyla bütün bunları sizin için yapar. Ayrıca en mükemmel etkiyi yakalamak için fondöteninizle birlikte mineral allıkları da kullanabilirsiniz.
  3. Dışarıdayken eriyen makyaja güle güle deyin. Mineral fondötenin formülü uzun süreli etki sağlayacak şekilde tasarlandı. Bu fondötenle ne yaparsanız yapın cildinizi tamamen kapatabilirsiniz. Fondötenin kapalı yerlerde veya açık havada ihtiyacınız olabilecek farklı tonları bulunur. Hatta bazı formüller güneşe karşı ek koruma sağlamak için ekstra güneş koruma faktörü içerir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı