Light süt ve süt ürünlerinin üretimindeki tek fark, içeriğindeki yağ oranlarının düşürülmesidir. Normal bir süt ve süt ürünleri üretiminde neler kullanılıyorsa, light ürünlerin üretiminde de aynı işlem yapılır. Sadece yağı ve bazı ürünlerde de sadece tuzu azaltılır.

Light bisküvi üretiminde ise, yağı azaltılır fakat yağ yerine geçebilen başka katkı maddeleri konulabilir. Şekeri azaltılır ya da diyabetik ürünlerde tamamen ortadan kaldırılır. Bunun yerine ya kalorisi olan bir tatlandırıcı ya da kalorisi olmayan bir tatlandırıcı eklenir.
Light ekmek üretiminde yapılan işlem kepeği arttırmak ve gramajı kontrol etmektir. Çünkü bir dilim ekmeğin hacim olarak ağırlığı tartıldığında, kepekli bir ekmeğin ağırlığı daha fazladır. Dolayısıyla bir kare dilimli tost ekmeği porsiyon haline getirildiği zaman, işlem olarak dilimler biraz daha inceltilir. Böylece kalori açısından beyaz ekmekle daha yakın bir duruma getirilir.

Dolayısıyla paketlenmiş herhangi bir gıda ile light ürünün en temel farkı, üretim aşamalarında çıkarılan şekerin yerine tatlandırıcının girmesi, yağın çekilmesi, doymuş yağın ve kolesterolün azaltılmasıdır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı