Her ne kadar lazerle göz ameliyatı birçok göz problemi için hızlı ve etkili bir çözüm olsa da birçok kişi gözüne herhangi bir işlem yaptırmaktan hele de gözü için ameliyata girmekten endişe duyar. Halbuki lazer ameliyatları dünyada başarı oranı en yüksek operasyonlar arasındadır. Gerekli kontroller yapıldığı, tecrübeli ve güvenilir bir doktor tercih edildiği sürece korkmayı gerektirecek hiçbir şey yoktur. Aksine hayat kalitesini ciddi anlamda yükseltebilir ve yıllardır istenen mükemmel görüşü sağlayabilir. Peki lazerle göz ameliyatının avantajları nelerdir?

Her gün daha fazla kişi göz problemlerini düzeltmek için lazer ameliyatlarla başvurmaktadır. Gerçekten de faydaları saymakla bitmez. Eğer hala karar verme aşamasındaysanız aklınıza getirmeniz gereken ilk gerçeklerden biri bu ameliyatların 25 yıldır yapılmakta olduğudur. O günden bugüne binlerce insan başarılı bir şekilde operasyon geçirmiş ve görüşleri düzelmiştir. Ayrıca teknoloji geliştikçe prosedürler de gelişmektedir.

Lazerle göz ameliyatının avantajlarından bir diğeri gayet güvenli olması, gözlere zarar vermemesidir. Teknolojinin gelişmesiyle, eğer işini bilen bir doktorla çalışıyorsanız komplikasyon oranı neredeyse sıfırdır denebilir. Operasyon sadece 15-20 dakika sürer. Bunun önemli bir kısmı da hazırlık aşamasından ibarettir. Korneaya yapılan lazer işlemi maksimum birkaç dakikada bitecektir. 

Bu ameliyatlarda lokal anestezi kullanılır. Dolayısıyla genel anestezinin olası risklerinden de kaçınmış olursunuz. Lokal anestezi sayesinde herhangi bir ağrı ya da sızı duymazsınız. Eğer operasyona girmek sizi geriyorsa doktorunuz öncesinde sakinleştirici bir ilaç verebilir.

Lazerle göz ameliyatının avantajlarından bir diğeri gece hastanede kalmayı gerektirmemesidir. Ameliyat gününde hastaneye giderek ölçümlerinizi ve değerlendirmelerinizi yaptırırsınız. Ameliyat sonrasında ise bir yakınınızın eşliğinde çıkarak eve gidebilirsiniz. Ancak eğer lens kullanıyorsanız ameliyat öncesindeki 1 hafta boyunca kullanmamanız, gözlükle idare etmeniz gerekebilir.

Ameliyat sonrasında sadece o gece dinlenmeniz istenir. Ertesi gün rutin bir kontrole gidersiniz ve görüşünüz iyileşmiş olacaktır. Dolayısıyla işten veya okuldan uzun süre uzaklaşmanız gerekmez. Doktorunuz olası bir enfeksiyonu önlemek ve gözün iyileşmesini desteklemek için bir süre boyunca düzenli olarak kullanılacak damlalar verebilir. Ayrıca gözünüzü darbeden korumanız, ilk gece sırt üstü yatmanız, göz bölgesini temiz tutmanız ve bir süre spor yapmamanız gerekecektir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar hocam, SMILE laser ve LASIK in birbirine göre avantaj dezavantajları nelerdir? Ben 2.0 miyop um hangisi bana uygundur?... devamı