Uygun göz yapısı ve derecelerdeki astigmatlara uygulanabilecek basit bir yöntemdir.

Yumurta yapısında birbirine dik iki eksen yarıçapı farklı olan astigmatlı gözün daha dik olan eksenine 1 veya 2 adet astigmat dercesine bağlı farklı uzunlukta derin fakat korneayı delmeyen kesiler yapılmasıdır.

İki yaygın türü vardır: Şeffaf kornea ile beyazın sınırında yapıla daha az etkili Limbal Relaxing Incision (LRI)veya şeffaf korneanın ortasına daha yakın Astigmatik Keratotomi (AK). Göz damlalarla uyuşturulduktan sonra birkaç saniyede müdahale tamamlanabilir. Ameliyat sonrası hafif batma dışında pek rahatsızlık olmaz. LRI’de AK’ ya göre daha az ışık hassasiyeti ve ışık dağılması vardır. Birinci hafta sonunda kornea stabilize olur dolayısı ile görme de varacağı yere varmış olur.

VİDEO: LAZERLE ASTİGMAT TEDAVİSİ

Limbal Relaxing Incisions (LRI) katarakt cerrahisi esnasında da daha evvelden var olan astigmatı tedavi için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyat sonrası gözlük takma ihtimali azalmış olur.

İLGİLİ MAKALE

Radyal Keratotomi

Op. Dr. Sinan GÖKER

Sayın Dr. Göker, babam 80 yaşında ve annemle birlikte sizin lazer ameliyatı yaptığınız ilk hastalarınızdan (Bağdat Caddesinden, 1995, astigmatik hiper... devamı