Nedir

Lazer epilasyonu çoğumuzun işine yarayabilecek uzun süre alan bir tüylerden kurtulma yöntemidir. Genel tüy büyüme hızı yanında çap ya da her bir kıl gövdesinin kalınlığını da azaltarak cildin tüysüz duruma getirilmesi için yoğunlaştırılmış ışınlar ya da lazerin kullanıldığı bir tüyleri alma sistemidir.

Ancak lazer epilasyonun başarılı sonuçlar verip vermesi birtakım faktörlere bağlıdır:

Cilt Rengi

Cilt Rengi

Açık tenli kişilerin lazer epilasyonuna en uygun adaylar olduğu bilinmektedir. Orta karar cilt tiplerinin açık tenlilere göre daha fazla seansa ihtiyaçları olabilir.

Daha koyu tenlilerin normalde sonuç alabilmek için yüksek deneyime sahip uzmanlara ihtiyacı vardır ve bu durumda bile bazı yara izleri bırakma riski taşımaktadır.

Kıl Tipi

Kıl Tipi

Koyu renk kıllar lazer epilasyonuna en iyi cevap verenlerdir çünkü lazer ışınlarını en yüksek derecede emerler. Beyaz, sarı ve kızıl renkteki kıllar beklenilen sonuca göre daha az yanıt verebilir ve daha fazla seans gerektirebilir. Kıl tipi de önemlidir. Kalın kıllar incelere oranlara tedaviye daha olumlu yanıt verir.

Daha açık renkli ve daha ince kıllar normalden daha fazla seans, zaman ve para harcanmasını gerektirebilir. Beyaz kıllara gelince, tedaviye hiç yanıt vermeme ihtimalleri bile vardır.

Kıl Gövdesi

Kıl Gövdesi

Her bir tüy özel bir kıl gövdesinde değişik zamanlarda kendine has büyüme hızına sahiptir. Dolayısıyla bir kıl gövdesine büyüme evresindeyken verilen lazer işe yarayacak, uzamayı yavaşlatacak ya da tamamen durduracaktır.

Ancak bekleme evresinde bulunan bir kıl tedaviye cevap vermeyecek ve büyüme evresine girdiğinde daha fazla tedavi yapılması gerekecektir.

Bu sebepten dolayı, tam ve ideal sonucun alınması için belirlenen bölgeye normalde iki veya daha fazla sayıda tedavi uygulanması gerekecektir.

Kullanılan Makineler

Kullanılan Makineler

Dalga boyu, lazer epilasyonunun etkinliğine karar veren önemli bir faktördür. En etkili tipteki makineler belki de sadece açık tenlilerde kullanılmalıdır. Diğer makineler orta dereceli ciltlerde etkiliyken bir bütün olarak ele alındığında tüylerin azaltılmasında o kadar da etkili olmayabilir.

Makinenin kullandığı titreşim genişliği de sonucu etkileyen bir faktördür. Daha geniş titreşim genişliği daha koyu tenliler için daha uygundur.

Diğer Faktörler

Diğer Faktörler

Bazı dış etkenler de lazer epilasyonundan alınacak olumlu sonuçları etkileyebilir.

  • Kişinin yaralanma veya başka nedenlerden ötürü çok fazla yara izi varsa, lazer istenildiği kadar işe yaramayabilir.
  • Bronzlaşmış bir cilt de pek uygun değildir ve ciltteki renklenme nedeniyle lazerin cilde nüfuz etmesi mümkün olmayabilir.
  • Uçuk ve benzeri enfeksiyonlar lazer tedavisinin cilde uyumlu hareket etmesini engelleyecektir.
  • Akne için yazılmış bir takım ilaçların kullanılması, kişinin lazer epilasyonu yapmaması gerektiği ya da tedavileri sonlanana kadar belli bir süre beklemeleri gerektiği anlamına gelebilir.

Fiziksel özelliklerinize göre lazer epilasyonuna uygun olup olmadığınıza profesyonel bir inceleme yürütecek bir uzman aracılığı ile karar verilmesi önemlidir.

Kullandığınız her hangi bir ilacın olup olmadığını ya da daha önceden kullandıklarınızı belirtmeyi unutmayın. Ayrıca olası yan etkileri de mutlaka sorun.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Merhaba 10 gundur adettim gecikti gecen ayda 5 gun gecikmişti ama bakireyim sözlümle adettimden 1 hafta sonra bir surtunme yoluyla ic camasirlariyla i... devamı