Kurdeşen tanısı için oldukça geniş testler yapmak gerekir. Çünkü sadece ilaçlar ve gıdalar değil, birçok hastalık da kurdeşeni tetiklediği için, ilk başta istenen tahlillerden biri de kan testidir.

Bunun dışında alerjik hastalıklarla birlikte seyredebileceği için, mutlaka immunoglobulin E denilen alerji değeri ölçülür. Ayrıca tiroid, safra kesesi, hepatit B gibi hastalıklarla birlikte görülebildiği için bunlara yönelik testler de vardır.

Kansızlık, özellikle de demir eksikliği anemisi kurdeşene çok sık neden olduğu için bununla ilgili tahliller yapılır.

Ayrıca otoimmün hastalıklar denilen sistemik lupus eritematozus ve romatoid artritle birlikte görülebildiği için, bu hastalıklara ilişkin tahliller de ayrıntılı bir şekilde yapılır.

Kurdeşen döküntüleri başladığı anda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü akut ürtiker genellikle alerji potansiyeli çok yüksek bir etkenle ortaya çıkar. Bu yüzden bazen kişinin bütün yüzünü aniden kaplar ve boğazında ödem yapabilir.

Dolayısıyla tehlikeli olabilir. Bu nedenle ilk döküntülerle birlikte doktora başvurmakta yarar vardır.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Tüp kaldırma sebebi ile kalça ve bacağımda agrı meydana geldi 5 ayı aşkın bir süredir bu ağrıları çekiyorum mr. Emg ve tomografi çekimleri sonucunda b... devamı