Kistik akne, diğer akne elemanlarından sadece biridir. Genel olarak büyük, iltihaplı, kırmızı olarak seyreden, sırt ve yüz bölgesini tutan sivilcelerdendir.

Çok büyüktür ve ağrılı seyreder. Günlerce sürer, iyileşirken de genellikle iz bırakır. Bu nedenle pek çok kişi açısından sorun oluşturur. Kistik aknelerin kendiliğinden geçmesi zor olduğu için genellikle tedaviye gerek duyulur.

Diğer akne elemanları gibi kistik akne de yağ kanallarının tıkanması ve bu yağ kanallarının etrafında bakterilerin üremesi ve iltihabik reaksiyona yol açmaları sonucunda oluşur.

Kistik akne, diğer akne elemanlarından ve yarım santimden daha büyüktür. Üzerine basıldığında sıvı hissedilen, bazen de sert olabilen akne türüdür. Genellikle kırmızı ya da mora yakın bir renkte olur. Buna daha küçük akne elemanları da eşlik edebilir. Ama esasen kişinin yüzünde ya da sırtında çok sayıda iltihaplı sivilcelerden oluşan bir görüntü söz konusudur.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam öncelikle merhaba ben Kocaelinde yaşamaktayım polikistik böbrek hastasıyım yaşım 26 bundan 15 gün önce bileteral seminal vekizüllerde ince cidar... devamı