Egzamanın birçok türü, kronik hastalıklardır. Yani tedavisi tam olarak yapılamaz. Ayrıca nedenleri de tam olarak bilinemez. Birçok faktörün etkilediği, kesin bir nedeninin olmadığı hastalıklar olduğu için kesin tedavisi de olmayan hastalıklardır. 

Ancak ilaçlarla ve bazı önlemlerle kontrol altına alınabilirler. Örneğin seboreik egzama, yani kepek sorunu, bazı şampuanlarla kontrol altına alınabilir. Bir alerjik egzama kortizon tedavisi ya da kortizona alternatif olabilecek yeni ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 

Tedavi sadece ilaçla olmaz 

Bazı koruyucu nemlendiriciler, destek ürünleri çok yararlı olabilir. Bunlar kozmetik de olabilir. Çünkü yanlış kozmetik kullanımı da egzamayı şiddetlendirebilir. Sadece ilaçlarla tedavi etmek değil, hastanın yaşam biçimini, hatta gerekirse mesleğini değiştirmek gerekir. Tedavi sadece ilaçla sağlanabilecek bir şey değildir. 

Örneğin bazı insanlar obsesiftirler, sık el yıkarlar ve bu yüzden egzama olurlar. Ellerini daha az yıkayarak egzamadan korunabilirler. Yani egzama çok yönlü bir hastalıktır ve sadece ilaç tedavisi yeterli olmayabilir. 

İlaçlar işe yaramazsa, egzamanın bazı formlarında fototerapi gibi güneş ışığından yararlanılabilir. Bazı özel tür egzamalarda, ailesel olan egzamalarda, tedaviye yanıt vermeyen egzamalarda kanser ilaçları benzeri bir takım ilaçlar kullanılabilir. Ama bunlar çok nadir olgulardır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

sayın hocam; sağ gözümde katarakt var.görüşümü kısıtlıyor. yakın zamanda ameliyat olmak, ellerinizden şifa bulmak istiyorum. hocam ;bir aydır egzama t... devamı