Hepimizin hayatında her şeyin ters gittiği kötü bir gün mutlaka olmuştur. Sizler için hazırladığımız önerileri uygulayarak kötü bir günü iyiye çevirebilirsiniz.

İç çamaşırınızı değiştirin
Ruh halinizi değiştirmek iç çamaşırınızı değiştirmek kadar basittir ve iç çamaşırınızın rengini değiştirerek psikolojinizi de olumlu yönde değiştirebilirsiniz. İç çamaşırınızın rengi, ruh halinizi ister istemez etkiler. Peki, hangi renk neyi ifade ediyor?

-Kırmızı, enerji vererek bağışıklık sistemini düzenler. Aksiyon ve tutku yaratır.
-Turuncu, duygusal dengeyi ve hoşgörüyü sağlar. Sosyal toplantı ve buluşmalar için idealdir.
-Mavi, sakinlik ve huzurdur. Yaratıcılığı ve beynin sağ bölümünü temsil eder.
-Yeşil, denge ve iyileşme demektir. Refah anlamına gelir.
-Sarı, ruhu ve özgüveni ifade ederek, ayrıntıları fark etmenizi ve konsantrasyonu sağlar.
-Mor, sezgidir. Rahatlık ve sakinlik verir.

Gülün
Yapılan araştırma sonuçlarında, stresli bir durum içindeyken gülmenin, ruh haline zarar veren etkileri en aza indirdiği ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde, hayatında gülmeye ve kahkaha atmaya yer ayıran kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski yüzde 40 daha azdır. 
Gülmek vücutta endotel salgılar. Kan damarları içindeki endotel’in, damarlar üzerinde güçlü bir etkisi ve kardiyovasküler hastalıkları iyileştirici etkisi bulunmaktadır. 

Ağzınızı açın
Huysuz veya ters bir modda olduğunuz zaman, çevrenizdeki insanlara bunu söylemek işe yarayabilir. Eğer bunu bilirlerse size karşı daha hassas yaklaşacaklardır. Sizi rahatsız eden şeyi konuşmak, iyi gelecektir. Bir arkadaşınızı arayıp kahve içmeye çağırmak bile pozitif bir etki yaratacaktır.

Yiyin
Güne sağlıklı bir kahvaltı yaparak başlayın. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve lif içeren bir kahvaltı yaptığınızda kan şekeriniz tüm gün sabit olduğu için sinirli hissetmeniz çok zordur. 

Koklayın
Eğer stresin üstesinden gelmek istiyorsanız, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan vanilya veya lavanta kokularını tercih edin. Yatmadan önce lavanta kokusu kullanmak kolay uyumayı sağlar. Kokular hem ruh halini, hem de fiziksel durumu etkiler.

Müzik dinleyin
Yapılan bir deneyde, bir grup üniversite öğrencisine müzik dinletilerek, günlüklerine ruh hallerini yazmaları istendi.  Dinlenilen müzik ne olursa olsun, aktif olarak ya da başka bir iş yaparken dinleniyor olsa da öğrencilerin daha olumlu ve sakin oldukları gözlendi.

Bunları uygulayın
Şu cümlelerle birini seçerek, her moraliniz bozulduğunda tekrar edin.
-Bu dünyada benim için canını verebilecek insanlar var.
-İnsanlar düşünce okuyamıyor. Bu yüzden birine nasıl hissettiğimi anlatırken tereddüt etmemeliyim. Sevdiğim insanlar bunu hak ediyor.
-İltifat ve eleştirileri açık fikirlilikle kabul etmeliyim

Op. Dr. Salih AYDIN

hocam annem hic yürüyemez kıpırdayınca ağrıdan sızıdan aglamaya başlar durumda acile bile göturemiyorum tedaviye götürmek icın agrısını geçicı kesecek... devamı