Nedir

Nedir?

Genellikle koşucu dizi olarak adlandırılan patellofemoral ağrı sendromu (PFAS), diz kapağının altında ve çevresindeki ağrıyı ifade eder. PFAS ağrısı bir ya da her iki dizde olabilir ve hareketsiz geçen uzun bir süreyle azalmasının ardından başlayan hareketlilikle tekrar artma eğilimindedir. Patellofemoral ağrı sendromu genellikle, diz kapağı (patella) altında bulunan artiküler kıkırdağın hasar görmesi (genellikle yumuşama) şeklinde tanımlanan bir durum olan kondromalaziyle karıştırılır.

Sebepler

Sebepler

Patellofemoral ağrının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, diz kapağının uyluk kemiği oyuğu buyunca yaptığı hareketin diz kapağının alt kısmındaki kıkırdakta tahrişe yol açtığına inanılıyor. Diz kapağı bir oyuk içinde aşağı, yukarı ve yanlara hareket edebileceği gibi eğimli hale gelebilir ve dönebilir. Bütün bu hareketler, diz kapağının, kas gücü ve denge, aşırı kullanım ve yanlış yol izleme gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak, diz eklemi yüzeylerinin çoğuyla temas etmesi anlamına geliyor. Bu aynı zamanda, ağrının sebebinin farklı faktörlerin bir araya gelmesi olabileceği anlamına geliyor.

Ne Yapabilirsiniz?

İstirahat, patellofemoral ağrı ve koşucu dizi ağrısını ve şiddetini azaltmak için ilk tedavi adımlarından biridir. Diziniz iyileşirken zindelik seviyenizi korumak için koştuğunuz mesafeyi azaltın ya da yüzme gibi darbesiz bir egzersize başlayın.

Birçok sporcu kendi rehabilitasyon programını yönetebilir, ama siz ideal olarak, bir doktor ya da fizyoterapistin en son tedavi yöntemlerini ve egzersizleri nasıl doğru bir şekilde uygulayacağınızı öğretmesini isteyebilirsiniz. Teşhisinize bağlı olarak, rutininize eklemeniz gereken ek güçlendirme ve esneme egzersizleri olabilir.

Kalçalar

Kalçaların Güçlendirilmesi

Patellofemoral ağrı sendromu hakkında son bilgiler, diz kapağının doğru çalışmasını sağlamak için kalçaları güçlendirmeye odaklanmayı işaret ediyor. Bir araştırmada, kadın koşucular kalça güçlendirme egzersiz programıyla tedavi edildiğinde dizkapağı ağrısında önemli azalmalar olduğu bulundu. Bu çalışmanın bulguları dizkapağı hareketinin, önceden düşünüldüğünün aksine, kuadriseps kaslardan çok kalça kaslarından etkilendiği fikrini destekliyor.

Bu çalışma için, patellofemoral ağrı sendromu olan kadın koşuculardan oluşan küçük bir grup altı hafta boyunca haftada iki kez kalça güçlendirme egzersizi uyguladı. Uygulanan egzersizler arasında tek bacakla çökme ve çeşitli elastik bant egzersizleri vardı.

Diz ağrısı için yararlı bulunan bir başka egzersiz de kalça güçlendirmek için yapılan Side Plank egzersizidir.

Daha önce patellofemoral ağrı sendromu için yapılan çalışmalar sorunun bir parçası olarak ayak ve kuadrisepse bakıyordu. Bazı insanlar, özel ayakkabı tabanlığı kullanarak ya da kuadrisepsleri güçlendirerek diz ağrısını azaltabildiğini bildirmiştir ve kuadriseps dengesinin tedavide hala önemli bir yeri olabilir.

Ayakkabılar

Patellofemoral Ağrı Sendromu ve Ayakkabılar

Seçtiğiniz ayakkabı da PFAS''nun iyileşmesi için önemli bir faktör olabilir. Yüksek kaliteli ayakkabılar bir koşucu için her 500 ila 800 kilometrede bir değiştirilmelidir. Ayakkabının bozulması daha fazla diz ağrısına neden olabilir. Ortotik ayakkabılar ve ayak kemeri için destekler de tavsiye edilebilir. Kullandıktan sonra dizlere buz uygulamanın da eklemdeki yangı ve ağrıyı azalttığı görülmüştür.

Patellofemoral ağrı tedavisi zor olabilir, tamamen iyileşmesi önemli bir süre (altı haftaya kadar) alabilir. Bu nedenle, egzersiz rutininizi hafifletin, kuadriseps kuvvetini koruyun, uygun bir ayakkabı giyin ve herhangi bir aşırı kullanım işareti olduğunda istirahat edin, böylece PFAS''nun gelecekte sizi sınırlaması olasılığından uzak kalırsınız.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Merhaba Dr.Bey sağ dizimde plika tespit edildi 2 senedir çok ağrılar çekiyordum.Ameliyat oldum EPİKRİZ RAPORU SPİNAL ANESTEZİ ALTINDA YAPILAN SAĞ DİZ ... devamı