Koşucu dizi, dizin aşırı kullanımından kaynaklanan sık görülen bir sendromdur. Koşucular ve bisikletçiler gibi dizlerini sık sık esneten kişileri etkiler. Koşucu diziyle bisiklet kullanmak dinlenmeyi, dizi güçlendirmek için özel egzersizleri ve alışkanlıklarınızda bazı değişiklikleri gerektirir.

Koşucu dizi birkaç duruma birden verilen isimdir. Diz önü ağrısı, diz kapağı ve uyluk kemiğinin hizası bozulunca görülür. Diz kapağı işlevini tam olarak yerine getirmediğinden uyluk kemiği diz kapağının altını tahriş eder. Ağrının dizin altından geldiği hissedilir. Yavaş yavaş artan bir ağrıdır ve sonunda sürekli ağrır hale gelir. İlotibial band sürtünme sendromu, kalça bölgesini kaval kemiğine bağlayan iliotibial band, dizi 20 – 30 derece açıyla kırarak bisiklet sürünce oluşan sürtünme sonucunda görülür.

Koşucu dizi görüldüğünde bir süre bisiklet kullanımına ara vermek gerekir. Teşhis için hemen doktora başvurulmalıdır. Bu süre içinde dinlenme, buz koyma, kompresyon ve bacağı yüksek hizada tutmak faydalı olacaktır. Elastik bir bandajla dizi sarın ve yastığın üzerine koyarak dinlendirin. 20 dakikalık periyotlarla buz koyun. Doktor enflamatuar karşıtı ilaçlarla ağrı ve şişmeyi engelleyebilir.

Ağrı ve şişme azaldığında özel egzersizlerle dizin rehabilitasyonuna başlayabilirsiniz. Esnetmeniz ve güçlendirmeniz gereken en önemli kaslar kuadriseps, hamstring (diz ardı kirişi) ve iliotibial banttır. İlgili egzersizleri kendinizi zorlamadan ve vücudunuzun tepkisine dikkat ederek yapın. Bu kaslar güçlendiğinde bisiklet kullanırken dize binen basıncı emerler, hiza bozulması düzelir ve ağrı azalır.

Dizinizi daha iyi hissettiğinizde tekrar bisiklet kullanabilirsiniz. Ancak kullanım alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler gerekebilir. Örneğin bisiklet selesinin çok alçak olması soruna sebep olabilir. Selenin hizası, pedal en alttayken bile diziniz biraz kırılmış olarak kalacak kadar yukarıda olmalıdır. Bisiklete oturduğunuzda parmak uçlarınız yere ancak dokunmalıdır. Ayrıca bisiklet kullandığınız sürece haftada üç kez dizi güçlendirme ve esnetme çalışmaları yapmak da alışkanlıklarınız arasında yerini almalıdır. 

Uzm. Dr. M.Şerif ÖNEN

Sorunum şu; diz, omuz ve el bileklerimden sesler geliyor. Doktora gittim fakat spor yapıp süt ürünleri tüketmemi, durumumun iyi olduğunu söyledi. Anca... devamı