Koşarken Oluşan Diz Ağrısı

Koşarken Oluşan Diz Ağrısı

Diz eklemi, vücudun yükünü taşıyan kemikler arasındaki ana eklemdir ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Koşarken oluşan diz ağrısı, haftada yaklaşık 25 kilometre koşan koşucuları etkiler. Koşarken oluşan diz ağrısını anlamak için, önce dizin anatomisini öğrenmek gerekir.

Dizin Anatomisi

Dizde buluşan dört kemik vardır. Diz, uyluk kemiği adındaki kalçadaki büyük kemiği ve kaval kemiği adındaki bacak kemiğini bağlayan bir eklemdir. Aynı zamanda diz, uyluk ile patella adı verilen diz kapağını da birbirine bağlar. Diz eklemlerinin bağdokuları, kirişleri veya içi sıvı dolu keseleri ve kemik boyunca uzanan kıkırdakları vardır. 

Koşarken Oluşan Ağrı Türleri

Koşarken Oluşan Ağrı Türleri

Bir ömür boyu diz ekleminin kullanım miktarı ve birçok yaralanma, farklı diz ağrısı türlerine yol açar. Keza, koşarken oluşan diz ağrılarının da farklı nedenleri vardır: Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Koşucu Dizi: Kasların dengesizliği yüzünden meydana gelir. Koşucu dizi aynı zamanda, diz kapağının kıkırdak dokusunun yumuşaması olarak da bilinir. Bu sorunun belirtileri diz kapağı çevresindeki ağrı ve dizden sık aralıklarla gelen çatlama sesleridir. Diz kapağı çevresinde şişlik ve iltihaplanma da olabilir. Bu durum, kıkırdak yumuşayıp hassaslaşırsa oluşur. Koşucu dizini iyileştirmek için topuk kirişi, kuadriseps (dörtbaşlı uyluk kası), kalça ve baldır kaslarını güçlendirmek üzere, topuk kirişi antrenmanı yapmanız tavsiye ediliyor. Ağrıyı ortadan kaldırmak için koşu ayakkabılarınızı değiştirmeniz ve daha iyi koşma mekanizmasına sahip olan ayakkabılar kullanmanız öneriliyor.   

Patellar Tendonit: Diz kapağı alt bacağa, patellar bağdokusu (tendon) ile bağlıdır. Bu bağdokunun şişmesi ve iltihaplanması, nihayetinde tendonite yol açacak şekilde aşırı kullanımından kaynaklanır. Bu tip bir diz ağrısında, ağrıya şişlik eşlik eder ve hemen diz kapağının altında hissedilir. Dizi dinlendirmek ve esnetmek, diz kapağının ve bağdokunun güçlendirilmesine yardımcı olur. Buz kompresleri de ağrıyı gidermek için faydalıdır. 

Menisküs Yırtığı: Diz kapağında tampon işlevi gören ay şeklindeki kıkırdağa menisküs denir. Aşırı kullanımı bu tamponun aşınmasına ve yırtılmasına yol açabilir. Bu türde ufak bir diz ağrısı olduğunda, doktor genelde dinlenme, buz kompresi uygulama ve dizi yukarıda tutma şeklinde bir tedavi önerir. Ciddi yaralanmalarda artroskopik ameliyat gerekebilir. 

İliotibyal Bant Sendromu: Bu sendroma genel olarak IT bant sendromu denir. Koşarken oluşan diz ağrısı genelde dizin dış tarafındadır. IT bandı, pelvis bölgesinin dışından dizin dış kısmına uzanır. IT bandı dizin dengeleyicisidir. Hassasiyetine neden olacak şekilde IT bandı kısaldığında ve bacak kemiğine sertçe sürtündüğünde ağrı fark edilir. Bunun nedeni genel olarak aşırı antrenmandır. Bu ağrı arada sırada görülür ve antrenmanı bıraktığınız an ortadan kaybolur. Buz torbaları bu ağrıyla mücadelede oldukça faydalıdır. Tam iyileşene kadar koştuğunuz mesafeyi azaltmanız tavsiye edilir.    

Koşarken ayaklarınızın dengesiz basıp basmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Çünkü ayakları dengesiz basmak, koşarken diz ağrısına sebep olan diz dengesizliğine yol açacaktır. Topuk kirişi kasları ile birlikte kuadriseps kaslarınızı da çalıştırmayı unutmayın. Güçsüz kuadrisepsler aynı zamanda diz dengesizliğine de yol açabilir. Unutmayın, diz eklemi vücuttaki en önemli eklemlerden biridir. Bu nedenle dizdeki herhangi bir ağrıyı gözardı etmeyin. Muhakkak bir doktora baktırın.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 14 yaşındayım 2 hafta önce futbol oynuyordum , aynı zamanda'da koşuyordum birden hızımı arttırdım , sonra dizimin biraz aşağısına bir ağrı gir... devamı