Yumurtalık kisti olarak da bilinen over kisti sağ veya sol yumurtalıkta oluşan içi su dolu keseciklerdir. Boyutları 2-3 cm’den 20-30 cm’ye kadar değişen over kistlerinin farklı türleri vardır. Follikül kisti, korpus luteum kisti, endometrioma, seröz kistadenom ve müsinöz kistadenom olarak türleri vardır. Bu kistler genel olarak kasık ağrısı, göğüslerde dolgunluk, karnın alt bölgesinde dolgunluk ve basınç hissi, ilişki esnasında ağrı, düzensiz adet, sık idrara çıkma, kabızlık ve bulantı gibi şikayetlere neden olurlar. Vücudunuzda over kisti olup olmadığını jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile saptanabilir. Kistin iyi huylu olup olmadığı ise hastanın yaşına, kistin büyüklüğüne ve hassaslığına bağlıdır.

Over Kisti Tedavisi
Over kistlerinin çapı 5 cm’den küçük kistler için doktorlar doğum kontrol hapı önerirler ve bu kistler genel olarak 1-3 ay içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak kistlerin çapı 10 cm’den büyükse, çevre dokuya yapışıksa, yüzeyi düzgün değilse, solid kısımlar içeriyorsa ve iki yumurtalıkta da mevcutsa cerrahi müdahale gerekmektedir. 

İLGİLİ MAKALE

Rahim Ağzı Kisti

Doç. Dr. Mehmet Murat NAKİ

Sağ yumurtaligimda 4cm çapında over kisti saptanmış olup bunun herhangi bir ilaç tedavisi var mı ameliyat olmam gerekiyormu... devamı