Dizleri problemli olanlar için yürüyüş yapmak zorlayıcı olabilir. Ancak bu egzersiz diz işlevini korumak ve belirtileri hafifletmek için aslında önerilen bir aktivitedir. Eğer osteoartrit gibi sebeplerle diz ağrısı yaşıyorsanız bu, bir yürüyüş programı oluşturmanıza engel olmamalıdır. Diz ağrısı yaşayanlar için yürüyüş aksesuarları egzersiz yapmayı daha kolay ve konforlu kılacaktır. 

Düzenli olarak yürüdüğünüzde dizlerinizin tutulması şikâyeti ve bölgede oluşan enflamasyon azalır. Böylece kronik diz problemleri daha kötü hale gelmez. Artriti olanlarda yürüyüş en çok önerilen egzersizlerden biridir. Belirtileri iyileştirirken yaşam kalitesini de yükseltebilir.

Diz ağrısı yaşayanlar için yürüyüş aksesuarlarından ilki elbette konforlu ve doğru yürüyüş ayakkabılarıdır. Ayağınız için en iyi ayakkabılar düz ve esnek olanlardır. Ön kısmı eğilebilen ve topuktan dize yükseklik farkı az olan bir ayakkabı seçin. Yüksek topuklardan, sivri uçlardan ve ağır ayakkabılardan kaçının. Parmakların olduğu kısmın geniş olmasına dikkat edin. Topuk ve parmaklar arasında sadece 3-4 cm’lik bir yükseklik farkı bile dizde osteoartritin zarar verdiği bölgelerdeki basıncı artırabilir. 

Ayakkabı seçerken ayak kemeri desteğinin çok yüksek olmamasına dikkat edin. Ayağınız ayakkabı içinde olabildiğince doğal bir şekilde hareket etmelidir. Eğer doktor önerirse sizin için uygun olan tabanlıkları kullanabilirsiniz.

Diz ağrısı yaşayanlar için yürüyüş aksesuarlarından biri de yürüyüş çubukları veya bastonlardır. Özellikle doğa yürüyüşü yani hiking yapanlarda yürüyüş çubukları ve bastonlar çok daha sabit adım atmayı kolaylaştırır. Bu sayede eklemler yürürken daha az yorulur ve diz ağrısı yaşamadan vücudunuzu çalıştırmış olursunuz. Durumunuza göre doğru çubuk veya bastonları seçerek kullanın. Baston kullanmanın genel algısı çekinmenize neden olmasın. Sağlığınızı koruyarak spor yapmak bu endişelerden öncelikli olmalıdır.

Bazı aksesuarlar ise spordan sonra işinize yarar. Örneğin buz torbaları gibi. Eklemlerinizi çalıştırarak tutulmalarını önlediniz. Ardından oluşabilecek enflamasyonu azaltmak için bölgeye buz torbaları koyabilirsiniz. 

Eğer egzersiz düzeninizi çeşitlendirmek istiyorsanız bisiklet de iyi bir egzersiz alternatifi olabilir. Sabit bir bisiklet edinerek ya da spor salonuna giderek pedal çevirin. İsterseniz normal bisikletinizle açık havaya da çıkabilirsiniz. Bisiklet kullanmak karşı kasları çalıştırır ve bunların dizi daha iyi desteklemelerini sağlar.

Op. Dr. Salih AYDIN

mrhb Salih bey ben yaklaşık 3 hafta önce bel fıtığı ameliyatı oldum ve ameliyattan sonraki ilk 10 gün genellikle yattım sadece yemek yemek için ve lav... devamı