Kolorektal kanser hakkında yanlış bilinen birçok şey var. Bunlar öyle önemli ki sevdiğiniz bir insanın hayatına mal olabilir. Gerçek şu ki kolorektal kanser kadınlar ve erkekler arasında en öldürücü ikinci kanser türüdür, ama buna rağmen ‘önlenebilir, tedavi edilebilir ve mağlup edilebilir.” Erken teşhis durumunda hayatta kalma şansı %90’dır.

Bakalım kolorektal kanser hakkında bildikleriniz doğru mu yoksa yanlış mı?

Kolorektal kanser her zaman ölümle sonuçlanabilir.

Hayır. Erkenden teşhis edilirse kolorektal kanseri %90 tedavi edilebilir. İşte hastalığı erken aşamasında yakalayıp tedavi eden tarama testleri bu yüzden çok önemlidir.

Kolorektal kanser esasen erkeklerin ve yaşlı insanların hastalığıdır.

Hayır. Kolorektal kanser en ölümcül ikinci kanser tipidir. Hem hastalığın seyri hem de ölümcül olması bakımından erkekte ve kadında eşittir. 50 yaşından sonra herkes taramaya başlamalıdır. Ailesinde hastalık geçmişi, obezite sorunu olan, sigara içen ve iltihabi bağırsak hastalığı olan insanlar taramalara 40 yaşında başlamalıdır.

Sağlıklıyım, doğru besleniyorum, her gün egzersiz yapıyorum, kolorektal kanser için endişelenmeme gerek yok.

Sağlığınız harika olabilir, fakat 50 yaşın üstündeyseniz (veya risk grubunda olup 40 yaşın üstündeyseniz) kolorektal kanser taramasına girmeniz gerekir.

Kolorektal kanser belirtileri ve işaretleri var, demek ki taramaya ihtiyacım yok.

Ne yazık ki birçok kolorektal kanser vakası hiçbir belirti göstermez. Belirtiler (dışkıda değişim, kilo kaybı, tuvalette ağrı ve kanama) görünmeye başladığındaysa, kanser artık ileri aşamaya geçmiştir. İlerlemiş kolon kanseriyle karşılaşmak istemiyorsanız, belirtilerin ortaya çıkmasından önce taramadan geçmeniz gerekir. 

Kolon kanserini tespit etmenin tek yolu kolonoskopidir.

Kolonoskopi en iyi tarama testi olsa da, esnek sigmoydoskopi (video görüntüleme), baryum fitili ve dışkı testi gibi başka testler de mevcuttur.

Kolonoskopi işlemi acılı ve zor bir işlemdir.

Birçok kolorektal tarama testi kalın bağırsakların ve makatın boş olmasını gerektirir. Bazı hastalar bu işlemde en nahoş kısmın hazırlık olduğunu söyler, çünkü sık sık tuvalete gitmeniz gerekir. Çeşitli hazırlanma yolları vardır ve sizin için doğru olanı doktorunuz söyleyecektir. Sizin veya sevdiğiniz bir kişinin kanser olmadığını veya kanser keşfedilirse yüzde %90 hayatta kalma şansıyla henüz erken aşamada olduğunu öğrenmenin vereceği huzur her türlü testin nahoşluğuna tercih edilir. Kolonoskopi işlemi esnasında hafif uyuşturulursunuz ve genelde bir şey hissetmezsiniz. İşlemse sadece 15 ila 30 dakika sürer.

Kolonoskopi bir tarama işlemidir, bir şey bulunduğunda yine de ameliyat olmam gerekir.

Kolonoskopi ayrıca cerrahi bir araçtır. Eğer doktorunuz bir polip veya küçük bir kanser bulursa daha öte ameliyattan kaçınacak şekilde onu hemen alabilir.  

Polip = kanser

Polipler genellikle iyi huyludur. Ne var ki potansiyel olarak kanser riski içerebilir. İşte tarama bu yüzden önemlidir, polipler erken keşfedilirse kolonoskopi yoluyla erkenden alınabilir.

Kolon kanseri ameliyatı çok ciddidir ve sonu kolostomi torbasıdır.

Belki yıllar önce bu doğruydu, ama bugün birçok hasta yalnızca küçük bir müdahale gerektiren çok düşük riskli bir ameliyatla laparoskopik ameliyata gerek duyar. Ayrıca kolostomi günümüzde çok nadirdir. 

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Benim annem rahim kanseri hocam.. 3 ü kemoterapisini aldı.. Saçları döküldü.. Ve 3. Evrede olan bi hastalık olduğu söyleniyo.. Evresi ve uygulanan ted... devamı