İster yüksek kolesterolü önlemeye çalışın isterse zaten yüksek kolesterol teşhisi konulmuş olsun, egzersiz yüksek kolesterol ve kalp hastalığına karşı savaşmada önemli bir silah olabilir. Son çalışmalara göre, düzenli egzersizin LDL (kötü kolesterol) seviyelerini düşürme ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini yükseltme yeteneği bulunuyor.

Düzenli egzersiz yaparsanız kolesterol seviyeleriniz ne kadar inebilir? Son çalışmalar, egzersizle birlikte LDL kolesterolün %5-10 azaltılabileceğinin yanı sıra HDL kolesterolün %3-6 arasında yükseltilebileceğini ileri sürüyor. Bu çalışmaların birçoğu yüzme, koşma ve koşma gibi aerobik egzersizleri içerirken yoga ve yürüme gibi başka türlü egzersizlerin kolesterolü düşürmedeki sağlıklı yararlarını inceleyen çalışmalar da var. Hangisini seçerseniz seçin, egzersiz kolesterol düşürme rejiminizin önemli bir parçası olmalı.

Son talimatlar haftanın birçok gününde en az 30 dakikalık egzersiz yapmanızı öneriyor. Bir süre egzersiz yapmadıysanız yavaş yavaş başlamanız önemlidir, böylece kendiniz sakatlamaz veya yıpratmazsınız. Bazı insanlar için egzersiz için zaman bulmak bile meseledir. Bu kişilerdenseniz 30 dakikalık bir aralık bölünebilir. Ek olarak, gün içinde kendinizi egzersiz yapmaya zorlayabileceğiniz kestirme yollar da var.

Her halükarda, egzersizin kolesterolünüzü düşürmenin yanı sıra birçok yararı vardır. Egzersiz kalbinizi, kemiklerinizi ve vücudunuzdaki diğer kemikleri güçlendirmenin yanı sıra kilo vermenize de yardım eder.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

20 yaşındayım boyum 154 boy uzatmak için ne yapmam lazım egzersiz dışında çünkü artık boyumun kısa olması psikolojimi bozuyor ... devamı