KOAH bir grup akciğer hastalığının adıdır ve açılımı kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır. KOAH hastaları nefes almakta zorlanır, sürekli öksürürler ve belirtiler bazen akut ataklar şeklinde alevlenebilir. KOAH ilerleyen bir hastalıktır dolayısıyla tedavisi belirtileri hafifletmeye, komplikasyonları önlemeye, genel olarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya odaklanır. KOAH hastalığıyla yaşamak belli yaşam tarzı değişikliklerini gerektirecektir.

Öncelikle mutlaka sigarayı bırakın. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olabilecek ürünleri önerecektir. Mümkün oldukça başkalarının dumanına ve kimyasal dumanlara maruz kalmamaya çalışın. Vücudunuza ihtiyacı olan besin maddelerini sağlayın. Bunun için doktorunuz veya diyetisyeninizle uygun bir plan oluşturabilirsiniz.

KOAH hastalığıyla yaşamak ömür boyu bu hastalığı kontrol altına tutmak demektir. Bunu başarılı bir şekilde yapmak için doktorunuzun ve sağlık ekibinizin önerilerini dinlemelisiniz. Akciğerleriniz zayıflamış olduğu için onları yoracak ya da belirtilerin alevlenmesine yol açacak şeylerden kaçınmaya çalışın. Mutlaka en önemli şey sigara dumanından olabildiğinde uzak durmak olacaktır. Bırakmakta zorlanıyorsanız bunun için ilaç kullanabilir ya da destek alabilirsiniz. Hava kirliliği ve tozdan da mümkün oldukça kaçınmalısınız.

Her gün az da olsa egzersiz yapmak gücünüzü korumanızı sağlayabilir. Doktorunuzla ne kadar egzersiz yapabileceğinizi konuşun. Ciğerlerinizin durumunu göz önünde bulundurmalı, onları çok yoracak programlar yapmamalısınız.

Zengin ve dengeli beslenin. Kalori içeriği yüksek, besin değeri düşük işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın.

Eğer KOAH dışında başka kronik hastalıklarınız varsa bunları da kontrol altında tutmak önemlidir. Örneğin şeker hastalığı veya kalp hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisi için doktorunuzla görüşün.

KOAH hastalığıyla yaşamak enerjinizi verimli kullanmayı gerektirir. Evinizdeki kalabalığı temizleyin, böylece temizlik ya da ev işi yaparken daha az enerji harcamanız gerekir. Eğer ilerlemiş KOAH’nız varsa ev işlerinde yardım alın.

Belirtilerin alevlenmesine karşı hazırlıklı olun. Acil durumda ulaşılacak kişinin bilgilerini üzerinizde ve evin açık bir yerinde bulundurun. Bu bilgilerin yanına aldığınız ilaçları ve dozlarını da ekleyin. Acil bir durumda arayacak numaralarınızı hazırlayın.

KOAH hastaları aynı şeyleri yaşayan kişilerin tecrübelerinden faydalanabilir ve ortak deneyimleri paylaşmak hastalıkla ilgili süreci en azından psikolojik olarak kolaylaştırabilir. Diğer hastalarla iletişime geçebileceğiniz destek gruplarını araştırın. Gerekirse doktorunuz bu konuda sizi yönlendirebilir ya da online gruplara katılabilirsiniz.

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

28 yıldır skleroderma hastalığıyla yaşıyorum tedavi ilk 8 yıl gördüm ve bıraktım şuan 38 yaşındayım tedaviyi bırakarak hata etmişim geç kalmış olabil... devamı