Bir akciğer hastalığı olan KOAH genellikle yıllar boyunca tütün kullanımı ya da başkalarının tütün dumanına maruz kalma sonucunda gelişir. Bazı durumlarda iş ortamındaki kimyasal ve dumanlar da KOAH gelişmesine katkıda bulunur. Tam adı kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan KOAH’da akciğerler hasar görür ve nefes alıp vermek zorlaşır. Hastalarda kronik öksürük ve ciddi nefes yetmezliği gibi şikayetler gelişir. Peki KOAH hastalığında beslenme nasıl olmalıdır?

KOAH uzun yıllar içinde gelişen ve ilerlemesi devam eden bir hastalıktır. Başta basit bir soğuk algınlığına benzeyen belirtileri zaman içinde hayat kalitesini ciddi anlamda düşürür ve tüm aktivitelere engel olabilir. Sigara kullanıyor olmak hastalığın seyrini kötüleştirmektedir dolayısıyla ilk yapılması gereken sigarayı bırakmak olacaktır.

KOAH hastalığında beslenme konusunda özel bir diyet yoktur ancak sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni genel sağlığın korunması açısından önemlidir. Kişi ne kadar güçlü olursa KOAH’nın yol açtığı komplikasyonları ve diğer sağlık problemlerini önlemek o kadar mümkün olur.

Beslenme düzenini oluştururken sebze, meyve, tahıl, protein ve süt ürünleri gruplarından dengeli seçimler yapılması gerekir. KOAH hastaları bol bol su içmelidir. Günde en az 6 ila 8 bardak kafeinsiz içecek tüketmek hastalıkta üretimi artan mukus ve balgamı inceltecektir. Böylece mukusun öksürükle atılması kolaylaşır.

Kafeinli içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır çünkü bunlar alınan ilaçlarla etkileşime girebilir. Eğer kalp sorunlarınız varsa daha az kafeinli içecek içmeniz gerekebilir. Bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

KOAH hastalığında beslenme konusunda yapılan bir diğer öneri tuz tüketimini sınırlamaktır. Tuz, vücudun su tutmasına neden olur, bu da nefes almayı zorlaştırır.

Sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. KOAH hastalarında nefes almak daha çok enerji gerektirir o yüzden daha fazla kalori almanız gerekebilir. Ancak eğer aşırı kilonuz olursa akciğerlerinizi ve kalbinizi ekstra yükün altına sokmuş olursunuz. Tam tersi düşük kilodaysanız da vücudunuzun sağlığını korumak zorlaşabilir. KOAH genel olarak bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyonlarla savaşma beceriniz geriler.

Dolu bir mide akciğerlerin genişlemesini engelleyerek sizi nefes nefese bırakabilir. Buna karşın öğünlerden bir saat önce akciğerlerinizi temizleyin. Daha küçük lokmalar alın ve yutmadan iyice çiğneyin. Günde üç büyük öğün yerine 5-6 küçük öğün tüketin. İçecekleri yemek sonunda için, böylece yemek sırasında mideniz şişmiş olmaz. 

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

merhaba nejat bey, bir yakınıma ,L5 sakralizasyon hastalığı tanısı koyuldu. bu hastalığın tedavisi, neden olduğu rahatsızlıklar, beslenme şekli hakkı... devamı