İSTANBUL (AA) - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sema Umut, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) 2030 yılında dünyada ölüm nedenleri arasında 3. sırada olacağının öngörüldüğünü bildirdi. 

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu'nca, 14 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu'nda düzenlenen panelde konuşan Umut, KOAH'ın nefes yollarında mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici akciğer hastalığı olduğunu anlatarak, bu hastalığın oluşumunda en önemli risk faktörlerinin; tütün kullanımı, ev içi hava kirliliği, çeşitli gaz ve tozlar olduğunu söyledi.
 
Hastalığın çok önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen ne yazık ki kamuoyu tarafından yeterince iyi tanınmadığını kaydeden Umut, hastalığın müzmin bronşit ve amfizem olarak da bilindiğini ifade etti. 

Prof. Dr. Umut, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, KOAH'ın dünyada yaklaşık 50 milyon insanı etkilediğini ve her yıl 3 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle öldüğünü vurgulayarak, ''Aynı verilere göre, 2030'da KOAH'ın dünyada ölüm nedenleri arasında 3. sırada olacağı öngörülmektedir'' dedi. 
Son çalışmaların dünyada KOAH'lı hastaların ancak yüzde 25-50'sinin tanı aldığını gösterdiğini belirten Umut, Türkiye verilerine göre, ülkede en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olan KOAH'ın görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20 olduğunu aktardı.

Umut, 10 KOAH hastasının sadece birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini ifade ederek, ''Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Oysa basit ve ağrısız bir test olan 'nefes ölçüm testi' ile kişinin KOAH olup olmadığı kolayca saptanabilmektedir'' diye konuştu. 

''Erken tanı, ölüm oranını azaltır''

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım da KOAH'ın erken tanısının, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacağını belirterek, bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan, tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin, göğüs hastalıkları hekimine başvurmasını istedi. 

Dünya KOAH Günü'nün başlıca sloganının ''Çok Geç Değil!'' olduğunu ifade eden Yıldırım, tanı konmadan önce veya sonra, hastalık hangi evrede olursa olsun, hastaların solunumsal sağlıklarını iyileştirebilmek adına yapılabilecekleri bulunduğunu belirtti. 

Yıldırım, bu pozitif mesajın KOAH'lıların hastalıkla mücadele azmini arttıracağını dile getirerek, ''Nefesiniz daralıyorsa, doktorunuza başvurup soluk testi yaptırmak için çok geç değil! KOAH'ınız varsa, normal bir hayat sürmek için çok geç değil! KOAH'lı hastalara bakan bir doktorsanız, hastalarınızın daha rahat nefes almalarına yardım etmeniz için çok geç değil!'' dedi.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhabalar ben kıbrısta yaşıyorum.42 yaşındayım.10 sene önce dünya göz hastahanesinde lazer için gtmiştim.ama korneam ince olduğu için lazer olamadım... devamı