Bugün her yaştan kadın, saçlarının düz olmasını istemekte ve saçlarını düzleştirmeye çalışmaktadır.Ancak, eskiden saçı düzleştirmek için mevcut aletler yoktu ve kadınlar istedikleri görünüme sahip olmak için elbise ütüsü gibi aletler kullanıyorlardı.Ancak bugün kıvırcık saçları düzleştirmek için birçok alet ve saç bakım ürünü vardır.

Kıvırcık saçı düzleştirmek kolay bir iş değildir (hele saçlarınız aşırı kıvırcıksa). Ancak endişelenmeyin, saçlar düzleştirilebilir. Ama kalın telli ya da uzun, kıvırcık saçları düzleştirmek daha uzun sürer. Bu yüzden, bu işlemin hızlı bir değişim sağlamayacağı aklınızda bulunsun.

İpeksi ve Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Saçların Düzleştirilmesi

Saçı düzleştiren herhangi bir alet kullanmadan önce aşağıdaki adımları dikkate alın. İlk olarak, saçınızı yıkayın ve kremleyin. Bazen, saçı düzleştirmek onun kurumasına ve zarar görmesine sebep olabilir.

Bu yüzden, kıvırcık saçları düzleştirmek için yoğun bir saç kremi tercih edin. Bu, saçlarınızın ipeksi ve parlak olmasını sağlayacaktır. Düzleştirici bir jöle sürmeden önce, her zaman saçlarınızdaki ıslaklığı havluyla alın. Böylece saçlarınız, düzleştirme işlemine hazır olacaktır.

Saç kurutma makinesini kullanmadan önce, saçlarınızı bir süre kendi kendine kurumaya bırakmanız daha iyi olur. Saçınızın bir bölümü üzerinde çalışmak için üst kısımdaki saçları toplayın.

Saçınızı topladıktan sonra, yuvarlak bir fırça kullanarak saçınızın küçük bir tutamına saç kurutma makinesiyle fön çekin. Tüm saçınız bu şekilde kuruyana kadar bu işleme parça parça devam edin.

Eğersaçlarınız aşırı kıvırcık ise, saçınızda elektriklenme ve kabarma olacaktır. Ama endişelenmeyin. İşlemi tamamladığınızda bu durum geçecektir. Saçı düzleştirmek için en iyi alet saç düzleştirici ütülerdir.

Saçı düzleştirmek için farklı genişliklerdeki bu yassı ütüleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık3.5 cmgenişliğinde olan saç ütüleri en iyisidir. Daha küçük olanlarını idare etmek daha kolaydır ve bunlar, büyük olanlara göre daha iyi sonuç verir. 

Bugün saç düzleştirici ütüler kolayca bulunabilir. En iyi markalar konusunda bilgi edinmek için saç tasarımcınıza danışabilirsiniz. Eğerzor şekil alan, kıvırcık saçlarınız varsa ve bunları düzleştirmekte zorlanıyorsanız, seramik olanlarını tercih edin.

Saçlarınız ıslakken onları düzleştirmeye yarayan bir saç ütüsü de tercih edebilirsiniz. Bunlar, aşırı kıvırcık saçta pek işe yaramayabilir. Bu yüzden bu aletler konusunda dikkatli olun.

Artık saç ütülerinde farklı sıcaklık ayarları da mevcuttur. Ürünün ayrıntılı kitapçığından bu ayarlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Saçınız için her zaman en düşük ayarı tercih edin.Güzel bir saç için, en düşük ayarda başlayın ve istediğiniz sonuçları elde edene kadar sıcaklığı yavaş yavaş artırın. Çok yüksek bir sıcaklık ayarıyla başlayıp saçınızı yakmaktansa, düşük ısıyla başlamak her zaman daha iyidir.

Saçınızı düzleştirmek için kullanacağınız saç ütüleri hakkında pek bilginiz olmayabilir. Bu yüzden, asla pahalı olanları satın almaya kalkmayın, çünkü daha ucuz olan bazı saç ütüleri de işe yarar.

Saçınızı düzleştirmeden önce daima saçlarınızın hazır olmasını sağlayın. Bu, saç düzleştirmenin başarılı olmasını, saçlarınızın pürüzsüz ve elektriksiz olmasını sağlamak için önemlidir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı