Kış Mevsiminde Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Kış mevsimi hamileleri bilinçli beslendikleri takdirde oldukça şanslı sayılırlar çünkü kış aylarında vitaminler ve mineraller açısından zengin bebeğin gelişimini destekleyecek sebze ve meyvelerin çeşitliliği artar. Kış sebzeleri olarak bilinen karnabahar, brokoli, ıspanak, pırasa, kabak ve havuç, kış meyveleri olarak bilinen portakal, mandalina, ayva, greyfurt, elma ve nar hamilelerin günlük beslenme programlarına eklemeleri gereken besinlerdir. Ancak elbette hamilelerin beslenmeleri gereken gıda yelpazesi sadece sebze ve meyvelerle sınırlı değildir. İşte kışın hamile kalanlara tavsiye edilen besin grupları,

C Vitamini Açısından Zengin Sebze ve Meyveler

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren ve demir emilimini azaltan limon, portakal, greyfurt, ıspanak, karnabahar, turp ve patates gibi sebze ve meyveleri  tüketmek hamileler için oldukça faydalıdır.

Balık Çeşitleri

Kış mevsiminde artan balık çeşitliliği hamileler için oldukça önemlidir çünkü balıkların içeriğinde bulunan omega 3,  kalsiyum, fosfor, iyot ve A, D, B vitaminleri bebeğin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlar.  Aralık ayından itibaren uskumru, lüfer, palamut, tekir, hamsi mevsimi başlar, Ocak ayında çinakop ve istavrit eklenir. Şubat ayında ise kalkan mevsimi başlar.
 

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerindeki protein ve kalsiyum bebeklerde kemik ve diş gelişimi için oldukça önemlidir. 

Demir Takviyesi

Demir içeren sebzeler, meyveler veya demir ilaçları almak hamile kadınlar için oldukça önemlidir. Demir eksiliği sonucunda meydana gelen kansızlık bebeklerde gelişim bozukluğuna, annelerde ise düşük veya ölüm doğum riskleri doğurur. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

ben çok terleyen bir yapıya sahibim ellerim de çok fazla terliyor uyurken de çok fazla terliyorum ki bu kış mevsiminde dahi olabiliyor.teşekkür ederim... devamı