Kış Depresyonu

Güneş bizleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileyen bir yıldızdır. Bu yıldızın önemini en çok kış aylarında anlarız çünkü gökyüzüne artık gri-siyah bulutlar, şiddetli rüzgârlar ve sağanak yağmurlar hâkim olmaya başlar. Zorlu hava şartları insanları daha depresif düşünmeye, agresifliğe, karamsarlığa, umutsuzluğa ve halsizliğe iter. Bu durum her insan için geçerli olmasa da uzman psikologlar kış aylarında mutluluk çizelgesinin hemen hemen her insan için dalgalandığını söylemektedirler. Peki, sizler depresyon hakkında neler biliyorsunuz, gelin hep birlikte depresyonun belirtilerini inceleyelim.

Uyku Problemi

Genel olarak uyumakta veya uyanmakta güçlük çekmek kış depresyonunun en sık rastlanan belirtilerinden biridir. 

Yeme Alışkanlıkları

Aşırı yağlı yiyecekleri tüketme eğilimi artabilir. Cips, çikolata, fast-food yiyecekler gibi kısa süreli mutluluk veren gıdaların geç saatlerde tüketiminde artış gözlenir. Nadir olarak da halsizliğe bağlı iştah kaybı oluşabilir.

Boşluk Hissi

‘’Boşlukta gibiyim, her şey anlamını yitirmeye başladı.’’  depresyondaki insanların en sık söylediği cümlelerden biridir. Bunun sebebi depresyonun yarattığı yalnızlık ve çaresizlik hislerinin ağır basması ve bu doğrultuda ortaya çıkan hayattan zevk alamama kaygısıdır.

Konsantrasyon Bozukluğu

Okul veya iş hayatında depresyona bağlı performans düşüklüğü gözlenir. Bunun temel sebebi yapılan işlerin anlamını ve gerekliliğini sorgulamaktan dolayı kaynaklanır. Buna ek olarak büyük ölçüde konsantrasyon problemi meydana gelir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel aktif bayanlarda cinsel isteksizlik kış depresyonunda ortaya çıkan şikayetlerden biridir.

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı