Kemik Rahatsızlığı

Organizmada destek görevi yapan kemik dokumuzun genç yaşlardan itibaren güçlü ve sağlam kalmasını sağlamak oldukça önemli. Ancak ilerleyen yaşlarda geç gelen farkındalık ile zayıf ve güçsüz kemikler için de yapılabilecek şeyler var. İlk sırada yer alan güçlendirici unsur aldığınız besinler ve takviyeler daha sonra doğru egzersizlerle kemik erimesini engelleyerek güçlendirebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre vücudun 19-50 yaş aralığında 1000mg 50 yaş ve üstü için 1200 mg kalsiyuma ihtiyacı var. İşte kalsiyum ve diğer takviyeleri ile kemiklerinizi güçlendirebileceğiniz besin listesi;

Süt

Kemik erimesini önlemek ve güçlendirmek için oldukça önemli olan kalsiyum açısından zengin süt ve süt ürünlerinin gün içerisindeki öğünlerinizde mutlaka yer alması gerekiyor. Süt sevmeyenler yüksek kalsiyum oranı ile içeriğindeki B12,B6 ve protein bulunan yoğurt ve peyniri de tercih edebilir.

Sebzeler

Kalsiyum açısından zengin lahana, ıspanak, brokoli, soya fasulyesi, enginar, salatalık ile kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olabilir.

Soyalı besinler

 İçeriğinde vücutta östrojen etkisi yapan kemiklerin güçlenmesine katkı sağlayan izoflavon sayesinde soyalı besinler kemikler için oldukça faydalıdır. 

 

Kuruyemiş

Fıstık ve bademde bulunan potasyum, fındıkta bulunan magnezyum ve protein kemikler için oldukça faydalı.

Sardalya ve Somon

Bir diğer kalsiyum açısından zengin sardalya ve somonu öğünlerinize ekleyerek aynı zamanda D vitamini ve omega -3 alarak kemikleri güçlendirme diyetinize oldukça katkı sağlayabilirsiniz.

 

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı