Kasık Çekilmesi mi Fıtık mı

Alt karın ve kasık bölgesinde ağrısı olan kişiler, bunun nedeni kasık çekilmesi mi yoksa fıtık mı diye sık sık merak eder. Bu iki durum da birbiriyle yakından ilişkilidir ve insan vücudunun aynı bölgesine ağrı verir, dolayısıyla çoğu kişinin kafası karışır. Doktorun tam bir muayenesi ve incelemesi olmaksızın, ağrının ve durumun gerçek nedenini anlamak zordur, ama gözle görülür bir şişlik fıtığı tanımlamayı kolaylaştırır.

Bu iki rahatsızlık da, genellikle sporcular ve ağır fiziksel etkinliklerle uğraşan kişilerce hissedilir. Kasık ağrısı bazı vakalarda o kadar şiddetlidir ki hareketi tümüyle kısıtlar ve ağrıyı çeken kişiyi bir süre sonra hareket edemez hale getirir. Bu iki durumdan da kurtulmak için, yatak istirahatının yanı sıra bazı dışarıdan çözümlerin uygulanması gerekir. Fıtık durumunda ilaveten ameliyat da gerekebilir.

Kasık Çekilmesi Rahatsızlığı

Bu rahatsızlık, kasık kaslarının ya da yakınlaştırıcı kasların aşırı zorlanmasıyla, fiziksel bir etkinliğin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu kaslar aşırı ve aniden gerildiğinde, bölgede iltihaplanma ve ağrı meydana gelebilir. Kasık çekilmesi durumunda, bırakın ağır fiziksel etkinlikleri sürdürmeyi, yürümek bile zor gelir.

Kasık çekilmesinin dereceleri vardır, III. derece en üst ve en acı veren rahatsızlıktır. Kasık çekilmesi mi fıtık mı sorusu, tam şişliğin ortaya çıktığı ve kasık ağrısı belirtilerinin bulunduğu bölge doktor tarafından incelediğinde yanıtlanır. Kasık çekilmesi yürümeyi ve koşmayı zorlaştırır ama fıtıklı kişilerin eğilmesi ve nesneleri kaldırması da zordur.

Kasık çekilmesi tedavisi, bütün etkinliklerden uzak durup ağrının artmasına neden olan bütün işleri bırakmayı içerir. Bölgeye buz torbası koymak ve ısı tedavisi de yararlı olur. Bu sorun ameliyatla çözülmez, tedavi süreci doğal seyrine bırakılmalıdır. Kişi, bunun için hazırlanan bazı egzersizlerle, esneme hareketlerini yavaş yavaş yapabilir, bu da kasık çekilmesinin iyileşme hızını artırır.

Fıtık Rahatsızlığı

Fıtık çoğunlukla kasık ağrısıyla bir aradadır çünkü fıtık kasık bölgesini etkiler. Fıtıkta, kişinin bağırsakları karın duvarlarından dışarı çıkıntı yapar; bu durum, fıtık nedenleri kadar, karın duvarlarındaki zayıflıktan da kaynaklanır. Gözle görülür bir şişliğe yol açarak bölgeyi dokunulmayacak kadar hassas ve acı verici hale getirir.

Farklı nedenleri olan birçok farklı fıtık çeşidi var. Yine de en yaygın görülen çeşidi, sporcuları hareket sırasında etkileyen sporcu fıtığıdır. Sporun hareketi ve ağırlığı, bağırsakları zayıf karın duvarından çıkmaya zorlar, bu da ani ve şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı ortaya çıkar çıkmaz sporcu yürüyemez hale gelir; bütün sporcu fıtıklarının en açık belirtisi, kişi öksürünce, hapşırınca ve esneyince ağrının kötüleşmesidir.

Kasık çekilmesi mi fıtık mı sorusu bu kişileri rahatsız eder çünkü fıtığın geçmesi çok daha uzun sürer. Dahası, fıtığın kalıcı olarak geçmesi için fıtık düzeltme ameliyatı gerekir. Ameliyat sırasında, doktor bağırsakları eski yerine itip çıkıntıların görüldüğü bölgeyi düzeltir. Ama bu, kalıcı bir çözüm olmayabilir çünkü aynı bölge yine bozulabilir veya komşu bir bölge de zayıflayabilir. Fıtık ameliyatı geçiren biri, fiziksel harekete yeniden başlamadan önce, birkaç hafta tam yatak istirahatı geçirmelidir.

Kasık çekilmesiyle fıtığı karşılaştırırsanız, fıtığın kişi için çok daha kötü bir durum olduğunu görürsünüz. Fıtık çok daha acı verici, çok daha engelleyicidir ve iyileşmesi daha uzun zaman alır. Atletler ve sporcular fıtığa en sık yakalanan kişiler olsa da kimsenin bu durumlara karşı bağışıklığı yoktur.

Doktor, ağrının nedeni kasık çekilmesi mi fıtık mı diye belirlemenize yardım eder ama acı veren bölgeyi incelediğinizde önceden fikriniz olur. Doktorunuzun tavsiyesine kulak verirseniz hızlı bir tedavi ve düşük tekrarlama riskinin keyfini sürersiniz.

Dr. Özer AKINCI

Hocam tel taktrmak zararli midir dis etinde cekilme oluyomus dogru mu bendr taktrmk istiyorumda... devamı