Kas ağrısı kası fazla zorlamaktan, fazla yoğun egzersizden, hatta bir eşyayı yanlış biçimde kaldırmaktan olabilir. Sebebi ne olursa olsun, en önemli şey ağrıyı hızla kesmektir. Kas ağrısını tamamıyla giderecek mucizevi bir ilaç olmamasına rağmen, kas ağrısını başlar başlamaz giderecek birtakım yöntemler mevcuttur. İşte size kas ağrısını hızla giderecek yöntemler:

  • Kası yoracak faaliyetler yapmayın. Kas ağrısı çekiyorsanız, yaptığınız her neyse hemen bırakın ve ağır kaldırmaktan, o bölgedeki kasları yoracak tüm hareketlerden kaçının. Ağrıyı umursamayıp yaptığınız şeye devam etmeniz sadece ağrıyı arttırmakla kalmaz, hasarı arttırarak ağrının daha uzun süre devam etmesine de sebep olabilir. Kas ağrısı konusunda daha başında dikkatli olmak minicik bir hasarı kocaman bir hasara dönüştürmenizi engeller.
  • Antiinflamatuar (kas ağrısını giderecek) bir ilaç alın. Bu ilaçlar (Ibuprofen gibi mesela) eczanelerde kolayca bulunabilir ve zedelenen kaslardaki yanmayı gidererek hasarı giderir. Bütün bunları yaparken sizi de ağrıdan kurtarır. Ibuprofen’e ya da başka herhangi bir antiinflamatuara önce paketin üzerinde yazan standart dozla başlayın, bu dozu doktorunuzla veya eczacınızla konuşmadan sakın arttırmayın.
  • Hasar gören bölgeyi mümkünse yukarıda tutun ya da hareketini kısıtlayın. Zedelenen kası kullanmamak ve yukarıda tutmak hem kasın yanmasını azaltır hem de kası daha fazla yormanızı engeller. Etkilenen ayak bileğinizi ya da dizinizi otururken önünüzdeki tabureye ya da sandalyeye koyun. Etkilenen yer kolunuzdaysa kolunuzu askıya alın.
  • Sıcak soğuk kompres yapın. Zedelenmenin boyutlarını bilmiyorsanız, zedelenen yere soğuk sıcak kompres yapmak inflamasyonu gidermeye ve ıbuprofen cinsi hapların etkisine katkıda bulunmaya yardımcı olur. Hasar gören bölgeye yarım saatle bir saat arası sıcak havlu ya da sıcak su torbası koyun, sonra buzu havlu ya da elbeziyle sarıp yine yarım saat ya da bir saat kadar bastırın. Pek çok eczanede artık sıcak soğuk kompres paketlerini hazır halde bulabilirsiniz, bu paketleri buzlukta dondurduktan sonra soğuk kompres, mikrodalgada ısıttıktan sonra sıcak kompres için kullanabilirsiniz. Bunlardan birkaç tane bulundurmak işinize yarayabilir, vakit kaybetmemek için birini mikrodalgada ısıtırken diğerini buzluktan çıkartıp kullanabilirsiniz.
  • Bol bol su için. Bol sıvı alan kaslar sağlıklı kaslardır, bu yüzden bol bol su içmek zedelenen kasların kendini iyileştirmesine yardımcı olur. Alkollü içeceklerden kaçının; hem bedeninizdeki sıvı miktarını azaltabilirler, hem de aldığınız ilacın etkisini.

Op. Dr. Deniz ALGÜN

hocam merhabalar ankradan ulasıyorum size babamın sağ omzunda kas yırtılması var gazi uniwrsitesi hastanesi amaliyat dedi fakat biz açık amaliyat yapt... devamı