Amerika Kalp Vakfı’nın (AHA) yeni tavsiyelerine göre kalp sağlığıyla ilgili bireysel yaklaşımlar, psikolojik danışmanlık, bir sağlık uzmanıyla uzun süreli birebir takip, beslenme ve egzersizin kişi tarafından takip edilmesini birleştirmek, yardım destek grupları, web siteleri ve broşürler gibi genel yaklaşımlardan daha etkili oluyor.

Vakfın yargısı ABD’de 1997 Ocak’ından 2007 Mayıs’ına kadar gerçekleştirilen 74 araştırmanın değerlendirilmesine dayanıyor.

Yargının amacı, kalp damar hastalıkları riskini azaltıp sağlığı geliştirmek için gereken uzun süreli hayat tarzı değişikliklerinin en iyi şekilde nasıl gerçekleştirebileceğine ilişkin bir uzman görüşü belirlemek.

Bulgular, sağlık bakım stratejilerinin bu tür katılımları teşvik edecek şekilde tasarlanması gerektiğine işaret ediyor ve araştırmanlar bunun, insanların hayat tarzlarını uzun süreli olarak iyileştirmesine ve kalp damar hastalıkları riskini azaltmasına yardım edeceğini akla getirdiğini dile getiriyor.

Obezite ve fiziksel hareketsizlik, kalp damar hastalıkları için en başat risk faktörleri ve önde gelen ölüm nedenleridir. Kalp krizi, felç ve kalp yetmezliğini içeren kalp damar hastalıkları her 37 saniyede bir can alır. Uzmanlar kalp damar hastalıklarının azaltılmasının yaşam süresi beklentisini yaklaşık yedi yıl artıracağı görüşünde.

Araştırmalar sırasında ekip daha etkili sonuçlar elde etmek için çeşitli davranış değişimi programlarının bileşenlerini belirlemiştir. Bu bileşenler şunları içerir:

  • Gerçekçi beslenme ve egzersiz hedefleri belirlemek
  • Hedefe yönelik ilerlemeyi kayıt altına almak
  • Hayat tarzı değişikliklerini uygulama ve sürdürmede kişiye özel destek veren psikolojik danışmanla görüşmek
  • Aynı hedefleri gerçekleştirmeye çalışan küçük gruplara katılmak
  • Hastaları davranış değişimine heveslendirecek görüşme teknikleri kullanan sağlık uzmanlarıyla görüşmek
  • Engelleri aşmak için hastalara danışmanlık yapmak
  • İlerlemeler hakkında bilgi verip endişeleri görüşmek için takip ziyaretlerini sürdürmek

Davranış Değişikliklerini Gerçekleştirmek

Sağlık uzmanları bir hastalığın risk grubunda olduğunuzu, kilo vermeniz gerektiğini, fiziksel olarak daha aktif olup daha fazla meyve ve sebze tüketmeniz gerektiğini söyleme konusunda çok başarılılar. Bunları söylemek kolay olsa da, gündelik yaşamda uygulanması o kadar kolay değildir.

Hayat tarzı değişikliklerini gerçekleştirmede ilk adım kendi durumunuzu, örneğin vücut kütle göstergeniz, kolesterol seviyeniz, tansiyon değerleriniz gibi şeyleri bilmeniz gerekir. Çünkü bunların hepsi kalp damar hastalığı riskinizi belirler. Durumunuzu anlamak bu konularda değişiklik yapma ve değişiklikleri izlemede size yardımcı olur.

Hayat tarzı değişimleri asla kolay değildir ve araştırmanlara göre hastalarla klinik görüşmelerde bunların kolay olmadığı sık sık vurgulanır. Özellikle kalp damar hastalıkları riski yüksek olanlar için, mevcut hayat tarzı değişikliği programlarını daha etkili kılmanın yeni yolları bulunmalı.

Doç. Dr. Sadettin KARACAGİL

sağ koroner damar tıkalı (anjio sonucu) aterektomi yöntemiyle açılabilirmi. istanbulda bu işlemi yapan sağlık kuruluşları varsa isimleri bilmek isteri... devamı