Kadınlarda görülen gece terlemelerinin çoğu, giysi tercihi ve yatak odasının sıcaklığının çok yüksek olması gibi çevresel faktörler bir yana, perimenopoz ya da menopoz dönemleri boyunca gerçekleşen hormon değişikliklerinden kaynaklanır.

Perimenopoz ve menopoz boyunca görülen gece terlemeleri o kadar şiddetlidir ki çarşaflar ve gecelikler sırılsıklam olur. Ani ateş basmaları uykudayken başlar, şiddetlenir. Ateş basmalarının en şiddetli olduğu an muhtemelen battaniye ve çarşaf örtünülür. İşte bu sebeple bu ani ateş basmaları normalden daha şiddetli hissedilebilir. Gece terlemeleri uykunun bölünmesine yol açtığı için çok sinir bozucu olabilir. Gün içinde yaşanan ani ateş basmalarında olduğu gibi gece terlemelerinin beraberinde de hızlı ve düzensiz kalp atışları, baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilir.

Perimenopoz ve menopoz dönemleri boyunca östrojen seviyesinin değişmesi gece terlemelerine neden olur. Östrojen seviyesindeki bu değişiklik fiziksel reaksiyonlara yol açar ve beyinde vücut ısısını ayarlayan bölgeyi etkiler. Baharatlı ve sıcak yemekler, yatmadan önce alkol ya da kafeinli içeceklerin tüketimi gece terlemelerini daha fazla tetikler.

 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

yeni radyo frekanslı ayak terleme tedavi yöntemiyle ayaklarımı tedavi ettirmek istiyorum yaz kış sürekli terliyor bu yöntemle tedaviniz varmı varsa ne... devamı