Hayatınızın bir döneminde muhtemelen yüzünüzde siyah noktalarla karşılaşmışsınızdır.

Siyah noktaların ne olduklarından emin değilseniz, bunlar yüz derinizde bulduğunuz kir ve aşırı yağın birikimi olan sarımsı veya siyahımsı şişliklerdir.

Yalnız sabunla temizlemek siyah nokta sorununu çözmeyecektir. Aşırı siyah nokta sorununuz varsa korkacak bir şey yok çünkü bugün piyasada birçok siyah nokta çıkarıcı çeşidi var.

Farklı uygulama türleri ve siyah nokta giderme yöntemleri çeşitli seviyelerdeki siyah noktaların ihtiyacını karşılıyor. Hızlı ve çabuk bir siyah nokta giderme çözümü arıyorsanız gözenek bantlarını kullanabilirsiniz, bunlar enfekte bölgeye yapıştırılan (genellikle burun), 10 ila 15 dakika uygulanan ve çıkarıldıklarında siyah noktaları da alan şeridimsi bir tarafları olan yapıştırıcılardır.

Bu siyah nokta çıkarıcıların en popüler çeşitlerinden birisidir ama kullanılabilir başka yöntemler de vardır:

  • Haftalık eksfoliasyon kanıtlanmış bir siyah nokta çıkarıcıdır. Zaman ve çaba gerektirir ama eksfoliasyonu cilt bakımı rutininize dahil etmek, zaman içinde siyah noktaların görünmesini büyük ölçüde azaltacaktır. Çeşitli eksfoliasyon yıkama ürünü mevcuttur ama bunu haftada birden fazla yapmamaya dikkat edin çünkü cildinizi aşırı hassaslaştırabilir.
  • Retin A gibi topikal retinoidlerin kullanımı etkili bir siyah nokta çıkarıcıdır. Yalnız siyah noktaları uzaklaştırmaz aynı zamanda düzenli kullanım siyah noktaların oluşumunu da engeller. Yağ salgılanmasını azaltmaya yarar ve normal hücre fonksiyonunu teşvik etmeye yardımcı olur.
  • Siyah nokta çıkarıcı olarak metal ekstraktör kullanabilirsiniz ama bunu dikkatle yapmaya dikkat edin, aksi takdirde iz kalmasına yol açabilir. Bu biraz zaman alabilir çünkü her bir siyah noktayı tek tek çıkarmanız gerekecektir.
  • Kimyasal soyucular başka bir alternatiftir ama siyah nokta çıkarıcı olarak etkilidir. Soyucular genellikle bir araya geldiklerinde cildi berrak ve sağlıklı tutan, aynı zamanda siyah noktaları uzaklaştıran salisilik asit ve glikolik asit içerir.

Doğal siyah nokta giderme ipuçları

  • Ayrıca siyah noktaların giderilmesine yardımcı olacak yaşam tarzı değişiklikleri de yapabilirsiniz. Siyah noktalar yağ ve sebumun birikmesi olduklarından yağlı ürünleri beslenmenizde azaltmak görünmelerini ve nüksetmelerini de azaltmanıza yardımcı olabilir. Toksinlerin atılması ve cildinizin sağlıklı ve nemli tutulması için bol bol su içmek de yardımcıdır. Bol bol sebze ve meyveyi beslenmenize dahil edin ve pişmiş karbonhidratlardan uzak durun, tükettiğiniz yağı zeytinyağıyla değiştirin.
  • Siyah noktaları gidermek için bir başka yararlı ipucu komedojenik olmayan makyaj seçmektir. Makyaj özellikle terlendiğinde gözenekleri kolayca tıkar. Ayrıca yatmadan mnce makyajınızı düzgün şekilde çıkarmayı unutmayın çünkü makyajla uyumak, kadınların ciltleri için kötü olduğunu bilmeden yaptıkları en yaygın hatalardandır, gözenekleri tıkar.

Yeterli uyku ve dinlenme de siyah noktaların oluşmasını önleyebilir. Günde altı ila sekiz saat uyumak cilt hücreleriniz yenilemeye ve onları sağlıklı tutmaya yardım edebilir. İlaveten vücudunuzu siyah noktaların, beyaz noktaların ve sivilcelerin oluşmasını önlemek için stresten uzak tutun.

 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı