Vitamin A

Vitaminin ya da Retinolün en belirgin fonksiyonu, görme yeteneğini güçlendirmesidir. A vitamini destekleri, bağışıklık sisteminin uyarılması ve hasarlı dokuların iyileşmesi için gereklidir. A vitamini ayrıca, ceninin kalp ve diğer organlarını oluşması için de önemlidir. 

Vitamin B

Vitamin B, 50 yaş üstü kadınların yorgunlukla baş etmelerine yardım eder. B kompleksi vitaminler B1, B2, B3, B6, B9 ve B12 vitaminini kapsar. B vitamini destekleri, kas yapımını sağladıkları için hamilelikte çok önemlidir. Bir B vitamini olan Folk asit, ‘neural tube’ arazlarının önlenmesinde en önemli vitamin desteğidir. Vitamin B destekleri ayrıca menstürasyon öncesi semptomlar (PMS, adet öncesi sendromu) için de faydalıdır. 

Vitamin C

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, bütün yaş gruplarındaki kadınlar için gereklidir. Yaşlanmak bağışıklık sistemini zayıflatır, bu nedenle C vitamini destekleri almak önemlidir. Vitamin C ayrıca, cildi sağlıklı ve genç tutmaya da yardım eder. Kanser riskini ve kas doku hasarını azaltır. 

Vitamin D

Yaş ilerledikçe, vücudun kalsiyum ihtiyacı artar. Vitamin D, kalsiyum emilimi için çok gereklidir, bundan dolayı, 50 yaş üstü kadınlarda zorunludur. Ayrıca hücre sağlığını koruyan ve destekleyen Vitamin D, kemikler ve eklemler için de önemlidir. Menopoz için önerilen vitamin destekleri, osteoporozun önlenmesine yardım ettiği için D vitamini desteklerini de içerir. Vitamin D, kalsiyum ve magnezyumun emiliminde de rol oynar. 

Vitamin E

E vitamini desteklerinin, kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görüldü. E vitamini ayrıca kırmızı kan hücrelerini korur. Hassas göğüslere sahip olan kadınlarda faydalıdır. 

Vitamin K

Vitamin K da, kemikleri güçlendirmek amacıyla, menopoz için önerilen vitamin destekleri arasındadır. Yeterli K vitaminini gıdalardan aldığımız için, genellikle bu vitaminin destekleri önerilmez. 
Kadınlar için vitamin destekleri gerekli olmakla beraber, tükettikleri miktarlar konusunda dikkatli olmalıdırlar. Vitaminlerin, özellikle de A, D, E ve K başta olmak üzere doz aşımı zararlıdır, çünkü bunlar vücudumuzdan atılmazlar. Vitaminlerin fazla alımı ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Dengeli beslenen ve sağlıklı gıdalar tüketme alışkanlığı olan kadınların, mutlaka vitamin destekleri almaları gerekmez. Vitamin destekleri sadece, eğer yetersiz beslenme hastalığı (zafiyet) varsa ya da destek almaları önerilmişse gereklidir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Sayın Prof.Dr.Kaan Aydos:Bizim de 7 yıldır çocuğumuz olmuyor.2 kere tüp bebek başarısızlığı var.Benim spermlerin grade 4 kalitesinde olduğu ve bu yüzd... devamı