Nedir

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti Fransa’da senelerdir en çok satanlar arasında yer almayı başaran bir kitap ile tanındı. Fakat bu diyetin ünü artık Fransa sınırlarını aştı ve öneriler birçok ülkede uygulanır hale geldi. Bu durumda şaşırılacak bir şey yok çünkü bu kitabın beş milyon Fransız vatandaşının kilo vermesine yardımcı olduğu iddia ediliyor. Ayrıca şarkıcı Jennifer Lopez ve model Giselle Bundchen gibi ünlülerin de hamilelik sonrası kilolarını Dukan diyeti sayesinde verdikleri rapor ediliyor.

Dukan Diyeti, on seneden fazla bir süre önce obez insanların tedavisinde kullanılmak üzere Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından geliştirildi.

Esas olarak plan, dört safhalı bir yüksek protein- düşük kalori diyeti planıdır. Bu diyet planında gramla yiyecek tüketmeye ya da kalorileri hesaplamaya gerek yoktur. En azından başlangıçta, yediğiniz şey yağsız protein olduğu müddetçe, günün herhangi bir vaktinde istediğiniz kadar yersiniz.

Aslında, yulaf kepeği, bol miktarda su ve günde yirmi dakika yürüyüşle birlikte, protein tüketilmesi bütün dört safhanın en önemli parçasıdır. İkinci aşamada, az miktarda meyve ve yulaf kepeği tüketimine, ardından sebzelere müsaade edilir.

Tanıdık mı geliyor? Bu diyet başlangıçta Atkins diyetine çok benzemektedir. Diyeti uygulayanlar ilk safha boyunca günde yarım ila bir kilo kadar verirler. Doktor Dukan bu durumun motivasyonun sürekliliğini sağlamaya yardımcı olduğunu söylüyor ve açlık hissinin üçüncü günden sonra kaybolacağını vaat ediyor.

Bununla birlikte kitap, diyeti uygulamayı düşünen kişileri düşük-karbonhidrat, yüksek-protein diyetlerinin yol açtığı, ağız kokusu, kabızlık, ağız kuruluğu ve bitkinlik şeklindeki bütün sonuçlardan mustarip olacaklarına dair uyarmaktadır.

Neler Yiyebilirsiniz

Dukan Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

Birinci safha, yani  ‘saldırı’  safhası, oldukça basittir: Günde bir buçuk litre su ve bir buçuk çorba kaşığı dolusu yulaf kepeğiyle birlikte, yağsız proteinler arasından istediğiniz her şeyi yiyin. İşte bu kadar. Diyeti uygulayanlar (kuzu eti dışında) yağsız veya az yağlı eti, balığı, kümes hayvanlarını, soya fasulyesini ve yağsız süt ürünlerini tercih edebilirler.

Birinci safhayı sınırsız miktarda yağsız/az- yağlı protein ve iki çorba kaşığı yulaf kepeğinden oluşan bir ana diyetle birlikte, 28 nişastasız sebzenin sınırsız miktarının gün aşırı alınmasına izin veren ‘oyalanma’ safhası takip eder. Havuç, bezelye, mısır ve patates bu sebze listesinde yer almaz fakat bir sonraki safhada görülür.

Üçüncü safha olan , ‘Takviye’  safhası, düşük şekerli bir parça meyve, iki dilim tam tahıl ekmeği ve bir parça sert peynirle birlikte, her gün limitsiz protein (kuzu eti dahil)  ve sebze tüketilmesine izin verir. Diyeti uygulayanlar bu safha boyunca aynı zamanda her hafta 1-2 porsiyon nişastalı besin ve 1-2 ‘kutlama’ yemeği ( ki bu öğünlerde her istediğinizi yiyebilirsiniz)  tüketebilirler. Bu safhada  hayat boyu sürdüreceğiniz, tercihen aynı gün olmak üzere haftada bir gün saf  protein diyetine başlayabilirsiniz.

Dördüncü safha olan , ‘Dengelilik’, planın korunması bölümüdür. Yazar tavsiyelerine uyduğunuz sürece tekrar kilo almadan istediğinizi yiyebileceğinizi vaat ediyor.  Bu öneriler haftada bir gün birinci safhadaki protein diyetinin takip edilmesini,  günde üç çorba kaşığı yulaf kepeği yenmesini, her gün 20 dakika boyunca yürüyüş yapılmasını ve asla asansör ya da yürüyen merdiven kullanılmamasını içeriyor.

Dukan diyetinde, şekersiz sakız, yapay tatlandırıcılar, sirke ve baharatların tüketilmesine izin verilir. Kitap diyeti uygulayan kişileri günlük bir vitamin ve mineral almaya teşvik eder.

Nasıl İşe Yarıyor

Dukan Diyeti: Nasıl İşler

Teorik olarak, planın işleyiş şekli şudur: Birinci safha sadece proteinden oluşan bir diyetle hızlı kilo kaybedilmesini vaat eder. Bir ila on gün arasında bu safhada kalın ve ortalama olarak 5 günde 3,5 kilo kadar zayıflamaya hazır olun.

Aylarca devam edebilecek olan ikinci safha boyunca, ne kadar kilo kaybetmeniz gerektiğine bağlı olarak, vücudunuz sağlığına kavuşur ve kilo kaybınız dengeye oturur. Doktor Dukan,  hedeflediğiniz kiloya ulaşıncaya kadar, haftada bir kilo kaybetme beklentisiyle bu safhaya bağlı kalmanızı tavsiye ediyor.

Üçüncü safha,  planın bir parça belirginleştiği fakat kilo kaybının beklenmediği, sağlıklı kiloyu devam ettirme ve verme arasındaki kritik, önemli bir devredir. Kitaba göre bu aşama,  vücudunuzun tekrar kilo almaya karşı zayıf olduğu bir zamandır. Fakat kitapta, bu safhada beş gün kalırsanız, kaybettiğiniz her yarım kiloya karşılık tekrar kilo alma riskinden kurutulmuş olacağınız belirtiliyor.

Planı devam ettirme bölümü olan dördüncü safhanın hayat boyu sürdürülmesi düşünülmüştür. Kitapta eğer bu safhanın gereklilikleri olan haftada bir tam protein günü, daha çok yulaf kepeği ve egzersiz tavsiyelerine uyarsanız, fazla kilolardan sonsuza dek uzak kalacağınız belirtiliyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Dukan Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Dukan diyeti ile kesinlikle kilo vereceksiniz çünkü bu diyet kalori alımını hızlı bir şekilde keser. Ayrıca karbonhidrat eksikliği açlığı uzakta tutar. Fakat uzmanların altını çizdiği önemli bir nokta, bu yeme planının iyi seviyelerde bir sağlık için ihtiyacınız olan bütün besinleri içermiyor oluşudur.

Diyet uzmanları,  Dukan diyetinde günde bir kez kullanılan vitaminin, yetersiz miktarlarda tüketilen meyve, tam tahıl ve sağlıklı yağların yerini tutmayacağını söylüyor.

Kısıtlayıcı beslenmenin sağlığa zararlarına işaret ediliyor ve diyet uygulayanların hızla kilo vermeye başladıklarında, kendilerine tavsiye edilenden daha uzun süre kısıtlayıcı safhalara devam etmelerinin, besin yetersizlikleri ve böbrek sorunları yaşamaları riskini arttırdığına dikkat çekiliyor.

Haftada yarım ila bir kilodan daha fazla kaybetmenin safra taşı ve adale kaybına yol açabilir. Bu kadar hızlı kilo kaybetmek sağlıksızdır, çünkü sadece yağ ve sıvı değil özellikle yaşlandıkça yerine getirilmesi gerçekten zor olan değerli adale kütlesini de kaybetmiş olursunuz.

Kabızlık, ağız kokusu, ağız kuruluğu ve bitkinliğin bu diyetin sağlıksız olduğunun işaretçisi olabilir.

Vücudunuzun size enerji vermek, sizi ayakta tutmak için tercih ettiği yakıt güçlü karbonhidratlardır ve sağlıklı bir diyetin olumsuz yan etkileri yoktur, uyguladığınızda kendinizi çok iyi hissedersiniz.

Dikkat Edilecekler

Dukan Diyeti: Tartışma Konusu

Eğer gerçekten adapte olabilirseniz bu çok kısıtlayıcı diyetin kilo kaybettireceğine şüphe yoktur. Fakat sağlıklı besin gruplarının elimine edilmesi ve istenmeyen yan etkiler, Dukan Diyetini uzun vade için uygulanması beklenmeyen bir seçenek haline getirmektedir.

Protein, sağlıklı bir diyetin esaslı bir parçasıdır fakat tek başına yeterli olamaz. Gerçekten sağlıklı bir diyet, yağsız proteinle birlikte bütün besin gruplarını, sebze, meyve, tam tahıllar ve az-yağlı süt ürünleriyle birlikte sağlıklı yağların kullanımını içine alır. Vücudunuzun bu yiyeceklerden temin ettiği besleyici maddelere ihtiyacı vardır.

Bu kısa ömürlü diyeti atlayın. Onun yerine, uzun süre boyunca sadık kalabileceğiniz kalori kontrollü bir beslenme planı seçin.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı