Histereskopi yöntemi, rahmin içinde bulunan kimi sorunlarda kullanılır. Bunlar polip denilen et beni türü şeylerdir. Bu tip şeyler, tüp bebeğin oluşmasında ya da başarısında düşürücü bir etkiye sahiptirler. Boyutları bir, birbuçuk santimin hatta yarım santimin üzerinde olanlar bile tüp bebeğin başarısını engellemektedir. Bu nedenle bunların alınması gerekmektedir. Ayrıca rahmin içine baskı yapan ur ya da miyom türü oluşumların da tüp bebek tedavisine başlamadan önce alınması gerekir. Hastada daha önce geçirilmiş kimi müdahaleler söz konusu olabilir. Hasta daha önce kürtaj yaptırmışsa ya da tüberküloz veya enfeksiyon geçirmeye bağlı olarak rahim içinde yapışıklık gelişmişse, rahimin kalınlığını azalttığı ve engellediği için, histereskopi yapılması gerekir. Histereskopi yönteminde bir kamerayla rahmin içine girilir. Onun içinde bir takım aletler bulunmaktadır. Elektrik enerjisiyle, makasla ya da lub denilen bir aletle kesme işlemi yapar.

VİDEO: TÜP BEBEK NEDİR?

Histereskopi, içeriğe müdahale edilemeyen, enfeksiyon gibi durumlarda kapatmak amacıyla da kullanılmaktadır. Yani hasta karnıyla ilgili çok büyük ameliyatlar geçirmiş ve bu nedenle karnın içine müdahale edilemiyorsa, tüpleri kapatmak için histereskopi kullanılmaktadır. Laparoskopi ise, tüplerin, miyomların veya endometriyoma denilen çikolata kistlerinin alınmasında kullanılmaktadır. Miyomların rahmin tutunmasıyla ilgili nedenlerden ötürü alınması gerekmektedir. Diğer bir konu ise tüplerin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplar çeşitlidir. Bunların bir takım bölgelerde yapabileceği göllenme ve kalınlaşmalar, rahmin içinde tutunabilecek oluşumu atmaktadır. Böylece bebeğin tutunmasını engellediği için, bu oluşumların da laparoskopi yoluyla alınması gerekmektedir. Çikolata kistlerinde ise, büyüklükleri 3-3,5 santimi geçtiği zaman ya da yumurta kalitesini etkiledikleri durumlarda, müdahale edilerek bir kısmının alınması yoluna gidilmektedir.
İLGİLİ MAKALE

Endometriyoz Ameliyatı

Dr. Emel GÖKMEN

hocam merhabalar yakın zaman önce çevremdeki kişiler bana güçlü bir hafızan olduğunu söylemişlerdi ama hiç merak etmedim neden diye bir gece istemsiz ... devamı