Örneğin astım hastaları, daha doktor muayene etmeden, verdikleri tanımlamalarla hastalığın teşhisine büyük oranda katkıda bulunurlar. Hastalar genellikle sabahları uykudan nefes darlığı ve öksürükle uyanmaktan ya da tozlu, dumanlı ortamlara girdiklerinde nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı solunum sorunu yaşadıklarından veya bahar aylarında pikniğe gittiklerinde tıkanmaktan, hırıltı ve öksürük olmasından yakınırlar.
 
Fiziksel muayene
 
Bu şikayetler karşısında, zaten daha hastayı muayene etmeden, herhangi bir tetkik yapmadan, hekimin kafasında astım tanımı büyük oranda oluşmuş olur.
 
Belki ileri yaştaki hastalarda ciddi bir sigara kullanımı öyküsünün varlığı, fizik muayene sırasında hırıltının duyulması, öksürük, balgam, nefes darlığı gibi şikayetlerin olması ve bunların süreklilik göstermesi kronik bronşit ve kronik abstrüktif akciğer hastalığını düşündürür.

Video: İnhaller
 
Bunlar genel olarak daha hastanın muayenesi sırasında tespit edilebilecek hastalıklardır. Bunun dışında hırıltılı solunuma neden olan birçok hastalık olduğu için, anamnez ve fizik muayenenin ardından özellikle solunum fonksiyon testlerinin yapılması gerekir.
 
İleri tetkikler
 
Solunum fonksiyon testleri, hırıltıya neden olan birçok hastalık arasında ayırıcı tanı yapma olanağı sağlar. Solunum fonksiyon testleri sonrasında eğer hala tanı açısından hala bir kuşku söz konusuysa, hastanın yaşına ve diğer klinik bulgularına göre akciğer grafisi, gerekirse bilgisayarlı tomografi gibi ileri tetkikler yapılabilir. Hatta gerekirse endoskopik tetkikler yapılarak hırıltılı solunuma neden olan hastalığın ayırıcı tanısına ulaşılabilir.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Nefes almakta zorluk çekiyorum burnum kuruyor ve tıkanıyor nefes alamıyorum fakat burun spreyi sıkınca bıraz geçiyor nedeni nedir acaba ?... devamı