Çocuklarda da, birçok solunum yolu hastalığında hırıltılı solunum görülebilir. Bunların başında astım hastalığı gelir. Astmatik çocuklarda nöbetler halinde gelen, yani zaman zaman gelen hırıltılı solunum atakları, bununla birlikte nefes darlığı ve öksürük atakları görülebilmektedir.
 
Enfeksiyon ve yabancı cisimler
 
Bunun dışında, erişkinlere oranla çocuklarda daha çok enfeksiyonlara bağlı olarak hırıltılı solunum ortaya çıkabilir. Bunlar viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Zatürree sırasında hırıltılı solunum ortaya çıkabilir.
 
Bir de çocuklarda, erişkinlere göre daha çok rastlanan özel bir durum olarak, yabancı cisim aspirasyonları vardır. Çocuklar daha çok bebeklik dönemlerinde, çevrelerinde bulunan cisimleri ağızlarına alarak tanımaya çalışırlar. Bu sırada da küçük cisimler, oyuncak parçaları, madeni para gibi cisimler soluk borularına kaçabilir.

Video: İnhaller
 
Aslında bu çok tehlikeli bir durumdur. Bebeğin ya da çocuğun o anda kaybedilmesine bile neden olabilir.
 
Geniz akıntısı
 
Fakat her zaman böyle ciddi tablolarla seyretmez. Hava yoluna kaçırılan bu yabancı cisim bronşların belli bir bölgesinde takılıp kaldığında, o bölgeye daralmaya neden olduğunda, sadece o bölgede duyulan hırıltılı solunuma yol açabilir. Bu durum erişkinlerde de görülebilmekle birlikte, çocuklarda daha fazla görülen bir tablodur.
 
Kısaca astım, enfeksiyon hastalıkları ve yabancı cisim aspirasyonu çocuklarda hırıltılı solunuma yol açabilir.
 
Bunun yanı sıra sinüziti, geniz akıntısı olan çocuklarda, bu akıntının solunum yollarına kaçmasıyla hırıltılı solunum ve öksürük şikayetleri ortaya çıkabilir.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

merhaba hocam şuanda midemin kenarları midem falan acıma yapıyor yatağımda ne sağıma ne soluma nede sırt üstü yatabiliyorum. ... devamı