Bunların başında da astım ve kronik bronşit ya da kronik obstrüktif akciğer hastalığı gelir. Bunun yanı sıra kronik olmayan yani sürekli olmayan bronşit hastalığında da hırıltılı solunum ortaya çıkabilir.
 
Her üç hastalıkta da temel mekanizma, bronşların herhangi bir nedenle daralması ve dar bir alandan, dar bir tüpten geçen havanın çıkardığı sestir.
 
Hırıltıya yol açan hastalıklar
 
Kronik bronşit hastalarında bronş duvarı kalınlaşmıştır. Bronşlarda aşırı ifrazat oluşmuştur. Bu hava akımının geçeceği alanı ya da bronşların çapını azalttığı için hırıltılı solunum ortaya çıkar. Aynı zamanda ifrazatın artması, öksürük ve balgam şikayetlerine de yol açabilir.
 
Astım atakları sırasında, bronş düz kaslarının kasılmasıyla bronşların çapı daralır. Hava akımı bu dar alandan geçerken yine hırıltılı solunuma neden olur.

Video: İnhaller
 
Bunların yanı sıra diğer hava yolları hastalıklarına bakıldığı zaman, hava yollarının içerisinde oluşan tümörler, yani akciğer kanserleri de, hava yolunun çapını daraltarak hırıltı solunuma yol açan bir başka hastalıktır.
 
Tümörlerin mutlaka kanser olması gerekmez. İyi huylu tümörler de hava yollarında daralmaya yol açar ve hırıltılı solunum oluştururlar.
 
Yabancı cisim aspirasyonu
 
Hava yollarında daralmaya yol açan bir diğer etken de, erişkinlere göre çocuklarda daha sık görülen yabancı cisim aspirasyonu denilen ve yabancı cismin solunum yollarına kaçırılmasıyla ortaya çıkan tablodur. Bu oldukça ciddi bir tablodur ve derhal hekime başvurmayı gerektirir. Çünkü o yabancı cismin çıkarılmaması çocuğun ya da erişkinin ciğerinde, daha sonra tamiri imkansız hastalıklara neden olabilir.
 
Bu hava yolu hastalıkları dışında bazen enfeksiyon hastalıkları da, yani akciğerin kendi dokusunun iltihabı hastalıkları da hırıltılı solunuma yol açabilir.
 
Sıklık açısından ele alındığında, en fazla astım ve kronik bronşit hastalarında hırıltılı solunumun ortaya çıktığı görülür.

Prof. Dr. Mehmet VURAL

1 yasinda oglum var 10 gün önce kusma ve isali vardi anne sütünün disinda yemek yada su içmiyordu 1 hafta önce emeklerken halinin ustune kafasi düsüp ... devamı