Hamile kalmak ve sağlıklı bir gebelik geçirmek söz konusu olduğunda yaş önemli olabilmektedir. Çoğu sağlıklı kadın 35’inden hatta 40’ından sonra hamile kalmakta ve sağlıklı bebekler doğurmaktadır. Ancak yine de ileri yaşta hamileliklerde akıllıca önlemler alarak annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığıyla ilgili riskleri azaltması gerekir. 

Hamileliğin ilk 8 haftası bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Erken başlayan ve düzenli gebelik bakımı sağlıklı bir hamilelik yaşama ve sağlıklı bir bebek doğurma ihtimalini artırır. Hamilelik bakımı içinde görüntülemeler, düzenli muayene, hamilelik ve doğum eğitimi, destek alınması bulunur.

Gebelik bakımı ayrıca 35 yaşın üstündeki kadınlar için ekstra koruma sağlar. Doktorun bu yaşlardaki hamilelerde daha sık görülen problemleri erken teşhis etmesine yardımcı olur. Örneğin ileri yaş, gebelik şekeri ve preeklampsi riskini artırmaktadır. Muayenelerde doktorunuz, tansiyonu, idrardaki protein ve şeker varlığını ve kan şekeri seviyesini ölçerek bu gibi hastalıkları erkenden yakalayabilir.  Ayrıca daha ileri yaşta hamileliklerde özel olarak yapılan testler ve ölçümler de vardır. Bunlar bebekte doğum kusurları olma riskini fark etmeye yarar. 

İleri yaşta hamilelik yaşayan tüm kadınlar, günlük en az 400 mikrogram folik asit içeren takviyeler almalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında ve öncesinde her gün folik asit almak bebeğin beyni ve omuriliğiyle ilgili kusurların gelişme riskini azaltır. Bazı vitaminler 800 – 1000 mikrogram folik asit içerir. Bunlar güvenli olmakla birlikte günde 1000 mikrogramdan fazla folik asit önerilmez. 

İLGİLİ MAKALE

Erken Yaşta Hamilelik

Op. Dr. Aytun AKTAN

BendeDvitamin ileB12 eksikligi vartupbebek yaptirirsam hamilelikte sorun cikarmi... devamı